Boyun Eğmez – Unbroken 2014 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

2. Dünya savaşının gizemli ve bilinmeyen yanları halen ortaya birbir çıkmaya devam ediyor. Savaşta görev almış milyonlarca askerin tuttukları günlüklerin gün yüzüne çıkmaya devam etmesi , birbirinden ilginç kahramanlıkların yaşandığı ve bu kahramanlıklar yaşanırken verilen fedakarlıkların da ortaya çıkışı birçok yeni filmi gün yüzüne sürüklüyor.

Boyun eğmez de yine gerçek bir savaş hikayesi olarak karşımıza çıkan filmlerden. İtalyan bir aile Amerika’ya yerleşir. Ailenin en küçük bireyi ise dilini bile doğru düzgün konuşamadığı bir yerde barınmaya çalışır. Kimi zaman hırsızlık yaparak , kimi zaman spor müsabakalarında trübün altından kızları dikizleyerek, kimi zaman ise dışını beyaza boyadığı süt şişeleriyle kafayı çekerek gününü tüketmektedir.

unbroken_boyunegmez_3-yenibirsey

Bölge sakini ise bu İtalyan çocuğu bir türlü sahiplenememiş ve kimse tarafından sevilmeyen bir birey olarak yaşamını sürdürmektedir. Taki birgün atletizm seçmeleri yapılan bir sahada tribün altında dikiz yaparken yakalanır ve hızlıca koşmaya başlar. Ortadan kaybolduğunda ise abisi onun koşma yeteneğinin güçlü olduğunu istese başarılı bir atlet olacağını düşünür ve onu bir atlet gibi eğitmeye başlar.

Seçmelere katıldıktan sonra başarısını kanıtlayan genç İtalyan seçmeleri kazanır ve kısa sürede Amerika’nın bütün eyaletlerinde ismini duyurmayı başarır. 1936 yılında yapılan Berlin Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanan genç atlet burada da ipi göğüsler ve neredeyse tüm dünya tarafından tanınan bir birey olur. Fakat Hitler’in intikam alma arzusu büyük bir savaşın başlamasına ve kısa sürede tüm dünyaya yayılmasına sebep olurken aynı zamanda Louis Zamperini(Genç İtalyan Atlet)’nin de bu savaşta yer edinmesini artık benimsediği yeni ülkesini dış tehlikelere karşı savunacak başarılı bir asker görevini üstlenmesine de neden olur.

unbroken_boyunegmez_2-yenibirsey
Japon Uçağı tarafından Farkedilmeyi bekliyorlar..

Nitekim çok geçmeden Japonların Uçak gemileri ile Pearl Harbor baskını sonucu pasifikte görev yapan Amerikan Hava Kuvvetlerinde bombardıman uçağı nişancısı olarak göreve başlar. Başarılı bir görev sonrası bir kurtarma görevi için seçilen timde de bulunan Louis Zamperini eski bir bombardıman uçağı ile kurtarma görevine giderken pasifik üzerinde uçağın motor arızası nedeniyle düşmesi sonucu uçakta bulunan mürettebattan sadece üç kişi kurtulur. İçlerinde Louis Zamperini’de vardır.

Louis Zamperini’nin Japon Çavuşu ile İmtihanı..
Louis Zamperini’nin Japon Çavuşu ile İmtihanı..

45 günden fazla bir süre pasifikte hayatta kalma mücadelesi veren Louis Zamperini ve bir arkadaşı Japon deniz kuvvetleri tarafından esir alınır. Japonya’da bir esir kampına götürülen uzun mesafe koşucusu burda yine zor günler geçirir. Fakat filmin sonu bütün bu olanlara rağmen kötü bitmez.

Filmin Fragmanı :

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar