Botox

botoxBotulinum Toksini olarak da isimlendirilen Botox, ‘Clostridium Botulinum’ adlı bakteri tarafından salgılanan bir toksindir. Medikal alanda kullanılmaya başlaması ise 1980’li yıllarda olmuştur. Distoni olarak adlandırılan istemsiz kas hareketlerinin tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kas içine enjekte edilmekte ve bu kaslarda 3-4 ay süren geçici bir güçsüzlük yaparak etkisini göstermektedir.

Daha sonra kullanım alanları genişledi ve serebral palsi (CP), multiple skleroz (MS) gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkan spastisiteyi engelleme, aşırı terleme ya da Hemifasyal spazm (HFS) olarak adlandırılan yüz mimiklerinin sürekli kasılması gibi durumları önleme amacıyla kullanılmaya başladı. Günümüzde üroloji, plastik cerrahi, gastroentroloji, dermatoloji gibi birçok farklı tıp alanında uygulamaları yapılan bir maddedir.

Medyanın ve toplumun ilgisini çekmesi ise kozmetik uygulamaları ile oldu. Botox, yüzdeki orta ve derin kırışıklıkları gidermek için kullanılan ve cerrahi olmayan kozmetik bir ürün olarak algılanmaya başladı.

Hakkında Bilgin

Yorumlar