Blogger Yetişkin içeriğe Yasak Getiriyor…

bloggeryetiskinicerikicinuyari

Birçok webmaster veya bu işe yeni girecek arkadaşların ilk açmak istedikleri siteler genellikle yetişkin içerikli ve illegal siteler oluyor Türkiye’de malesef.Bende bugün blogumda Blogger’in yeni kararını destekleyip ve sizlere sunmak istedim. Blogger dünyada en fazla kullanılan bir ücretsiz blog servisidir.Yetişkin içeriğe de izin veren blogger Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin de desteği ile prnografi Xyz sitelerine karşı bir savaş başlatıldı.

Google tarafından satın alınan ve Google ile desteklenen blogger siteleri birçok xyz sitelerine ev sahipliği yapmakta. Nedeni ise sorunsuz hit sağlanmasına karşılık ücretsiz olması.Ama bugüne kadar hiçbir katı kuralla karşımıza çıkmayan blogger , artık kuralını koymaya başladı bu işin ve kuralına göre oynamaya davet etti blog sahiplerini.Yeni kurala göre yetişkin içeriğe sahip blogları olanların bu bloglardan reklamları temizlemesi gerekecek. Yani yetişkin içerikli bloglardan para kazanma blogger üzerinden hayal oldu diyebiliriz.

Bizler için elbette iyi oldu açıkcası ama bu işten para kazanan arkadaşlara üzüldüm.Sadece içeriği yetişkin olanları da ilgilendirmiyor bu haber malesef. Normal br siteye yetişkin bir reklam alan kişilerin bloglarıda tehlikede. Yani normal bir şey arayıp karşımıza penis büyütücü reklamların çıkması yada yaşlı kadınların para karşılığı birliktelik reklamlarıyla karşılaşmamız heran doğru olmuyor . Bazen iddia yaptığım zamanlar maçları bilgisayarda izliyorum. (Yabancı maçları veren kanal yok arkadaşlar bu işte yasal değil demeyin derbi maçlarına gidiyoruz hala kahve kültürünü yaşatmak için 🙂 ) Bilgisayarı LCD TV’ye bağlayıp maçı televizyonda izlediğim için koca ekranda namahrem reklamlar çıkmakta.

Bu reklamlara bir dur diyen olmalıydı. Maç yayını veren sitelerin çoğu da blogger‘da barınıyor.

Peki Nasıl Bir Önlem alırlar ?

Şimdi yukarı da işin normal kullanıcı tarafından görünen kısmını anlattım. Bende bir Webmaster’im ve bu işe gönül veren arkadaşlarında madur olmamasını isterim açıkcası ama yukarıdaki son bölüm için geçerli bu. Kişisel bir hosting sağlayın kendinize paylaşımlı yurt dışında aylık 4 dolara sınırsız trafik ve alan sağlayan hostingler mevcut. Bluehost , hostgator gibi. İndirim kuponlarını da kullanarak senelik %25 lik bir indirimden de yararlanmanız mümkün. Kurun bir wordpress site domain size aitse domaini yeni hostunuza yönlendirin . Blogger‘daki içeriğinizi XML Dışar aktarma seçeneği ile komple dışa aktarıp WordPress araçlar kısmında Blogger’dan aktar ile blogger sitenizdeki içeriği wordpress sitenize aktarabilirsiniz.

Yukarıdaki anlatım ile en az maduriyeti yaşarsınız. Gelelim XYZ yani yetişkin içerikli sitelere. Yukarıdaki yöntem sizler için geçerli değil malesef. Çünkü Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkeleride dediğim gibi bu konuya karşı . Türkiye’de zaten aldığınız domain 2 günde ban yer. Ayrıca kendi adınıza aldığınız domain yüzünden mahkemelerde uğraşabilirsiniz.O yüzden gelin bu işi bırakın. Zevk için yapmıyorsanız tabi. Çünkü bloggerin bu yeni kuralı ile artık bu tarz bloglardan para kazanmanız imkansız hale gelecek.Yada günlük 250K ziyaretçi alan XYZ siteler var onlarla konuşun sadece link satarak ta bu işe devam edebilirsiniz. Ama kesinlikle reklam koymayın artık bu tarz bloglarınıza başınız ciddi düzeyde ağrıyabilir.

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar