PAYLAŞ

Merhaba sevgili arkadaşlar, birkaç gün önce İsimtescil’in database sorunu nedeniyle ödemesini gerçekleştirdiğim fakat ödemenin yapılmaması yüzünden birkaç projem etkilendi. Domainler uzatılmadı ve ana domainde sıkıntı meydana geldi. Bu nedenle bende bazı projelerime alternatif domain atadım.

Geçiçi bir sorun olması nedeniyle komple siteyi yedekleyip yeni bir domaine taşımadım. Mevcut siteyi alternatif bir domain ile 2 domainli hale getirdim. Yani bir tane siteyi 2 farklı domainle sorunsuz çalıştırdım.


Anlatımda Bir adet WordPress siteyi 2 adet domain ile çalıştırmayı öğreneceksiniz. Anlatımdaki kafanızın karışmaması için WordPress sitemizin asıl domaini sitedomain.com olarak belirttim. Yeni ekleyeceğimiz domain ise siteadresi.com


1- İlk olarak MultiDomain eklentisini indirip kurmalısınız. Eklentiyi indirdikten sonra Etkinleştirin diğer işlemler için eklenti şimdilik duracak.

2- İkincil olarak atayacağınız domainin DNS ayarlarını sitede aktif olan domainin DNS ayarlarıyla aynı yapıyoruz. örneğin sitemizin domaini sitedomain.com olsun. DNS adresleri ise ns1.sitedomain.com ve ns2.sitedomain.com olsun. Yeni atayacağımız domaine bu Nameserver adreslerini girmeliyiz. Bunu domain firmanızın konsolundan DNS değişikli yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

(Bu makaleye yorum yaparak resimli anlatım talep ederseniz 2. Maddede anlattığım durumu resimli olarak aktarabilirim.)

3- Şimdi Plesk Panel’e giriş yapıyorum ve en üstte bulunan Allias New Domain‘e tıklıyorum. Buradan sadece Web server‘ı işaretli bırakıp hangi domaine alternatif domain olarak kullanacaksam onu seçiyorum. Not: Ben Plesk Panel Kullanıyorum. Cpanel’de Allias New Domain nasıl eklenir yardım sayfasına göz atın..

(Bu makaleye yorum yaparak resimli anlatım talep ederseniz 3. Maddede anlattığım durumu resimli olarak aktarabilirim.)

4-Yeni ekleyeceğimiz domaini yazdığınızda siteye yönlendirme başladıysa DNS ayarlarınız aktifleşmiş ve artık sadece ufak bir ayar gerçekleştirerek sitenizi çoklu domain şeklinde kullanabilirsiniz.

5-Eklentiler > Düzenle bölümünden Multidomain‘i seçiyorum ve multidomain/config.php dosyasını düzenliyorum. Burada şu kodu buluyorum.

/* Minimal Example */
// $domains = array(
//  array(
//   'domain' => 'myalternatedomain.com',
//   'siteurl' => 'http://myalternatedomain.com',
//   'home' => 'http://myalternatedomain.com'
//  )
// );

6- Yukarıda yer alan kodu aşağıdaki kod ile değiştiriyorum. Siteadresi.com 2. ekleyeceğiniz domain. * Mutlaka kodların başında bulunan // işaretlerini silin yoksa PHP bu kodları algılamaz.

/* Minimal Example */
$domains = array(
 array(
  'domain' => 'siteadresi.com',
  'siteurl' => 'http://siteadresi.com',
  'home' => 'http://siteadresi.com'
  )
 );

Not: Yöntem denenmiştir. Farklı bir yolu var mı bilmiyorum eğer bilginiz varsa yorum yazarak bu konuda yardım bekleyen kişilere fayda sağlamış olursunuz. Ama yukarıdaki yöntem benim arayıp bulduğum ve en kolay olarak nitelendirebileceğim bir yöntem. MultiDomain one WordPress olarak aratabilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Sağol kardeş işime yaradı hemde 10 gün önce yazmışsın baska kimse anlatmamış biraz daha önce lazım olsaydı ne yapardım bilemem benim iki domainim vardı domain park yapmıştım ama birine girince otomatik diğerine yönlendiriyodu simdi senin takikle sorun düzeldi

 2. Kardeş benim genel bir web sitem var. Alt kategoriler açmıştım. ana sayfanın değilde alt kategori açtığım sayfa linkinin adresini kendi istediğim domain ile değiştirmek istiyorum. Bu dediğiniz şey alt kategori için olur mu ? Eğer oluyorsa google veya seo yönünden bir zararı olur mu ? Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here