Bilgisayarım Isınıp Kapanıyor Ne Yapmam Lazım ?

Merhaba sevgili dostlar. Malum oyun siteleri sahibi olmak ve bu siteleri yönetmek hiçte kolay bir durum değil. Nasıl yeni çıkan oyunları takip ediyorsanız bu oyunları oynatacak bir canavara  sahip olmanız ve sürekli onu güncellemeniz gerekmektedir.

Bilgisayarımın soğutucusunu dükkandaki bilgisayara aktardıktan sonra sıkıntı yaşamaya başlamıştım. Oyun oynarken bilgisayarım kapanmaya başlamıştı. İlk önceleri ekran kartımın yetersiz kaldığını düşünsem de kasa kapağını açtığımda idareten taktığım işlemci fanının radyatörlerinin aşırı ısındığını fark ettim.

Tabi idareten takılan şey çokta idare etmedi benim işimi. Bir Bilgisayarın sıcaklıktan kapanması için işlemci ısısının 90° olması gerekir. Bu ısıya ulaşmak için sadece ufak bir video dönüştürme(render) işlemi yapmam yetiyordu. Çok nadir kapanmıyordu bilgisayar. Ama artık işlerime engel olduğundan dolayı bir çözüm arayışlarına giriştim.

Bu durumun tek çözüm yolu daha kaliteli bir soğutucudan geçiyor. Eğer elinizdeki soğutucunun kalitesinden eminseniz soğutucu temizliği ve macun kullandığınızdan da emin olmalısınız. İlla ki yeni bir soğutucu almanız gerekmez yani. Bende çözümü Akasa Venom Medusa Çift Fanlı soğutucuyu sipariş ederek yaptım. Bu yazımıda böylesine kaliteli bir soğutucuyu sizlere tanıtmak için hazırladım.

anakart_medusa_islemci_fani
Evo R2.0 kullanıyorum fanı taktığımda anakart küçücük kalıyor gördüğünüz gibi 🙂

Montaj işlemi kolay fakat kasanızın boyutu ufaksa farklı alternatiflere yönelin. Şayet bu soğutucuyu almak istiyorsanız bilgisayarın kapağını kapatmayı unutun :). Kutu içerisinde gelenlerden bahsedeyim ilk olarak 2 adet radyator alışımın ortasında bağlı yuvarlak 14 CM’lik bir fan, ayrıca 12 CM’lik kasa fanı, 2 adet bağlantı aparatları, Intel ve AMD bağlantı parçaları.

Burada dikkat etmeniz gereken şey bir adet 12 CM’lik fan göndermelerine rağmen ilerde bir adet daha kasa fanı alıp soğutucuya monte edebilmeniz için 2 adet bağlantı aparatının gönderilmesi. Montajı da oldukça basit, zaten içerisinde kullanım klavuzu yer almakta. Bios ayarlarıma girdiğimde işlemcinin maksimum ihtiyacı olan fan devir hızının 3750 RPM olduğunu gördüm. Fakat 2 fanlı bu işlemci soğutucusunun toplam devir hızı 3850 RPM. Buda demek oluyorki maksimum derecenin bile üzerinde.

Test ettiğimde ise Battlefield Hard Line ve Euro Truck Simulator 2 açık iken birde Video render işlemi gerçekleştirdim. Sıcaklık ise uzun bir süre 32° ile 35° bandında gitti geldi. Gerçekten önemsenecek bir fark. Önceki soğutucuda sadece video render işleminde sıcaklık 90° üzerine çıktığından dolayı kapanıyordu. Bu nedenle mutlaka bilgisayarınızda işlemci soğutucusunun kaliteli olması gerektiğini unutmayın.

Daha farklı ne yapabilirim ?

İşlemci soğutucunuz kaliteli olduğunu düşünüyorsunuz ve buna ilaveten ısıyı düşürecek neler yapabilirsiniz bundan bahsedelim.

  1. Bilgisayarınızın bulunduğu yerde hava akışını sağlayıp sağlayamadığını kontrol edin. Eğer hava akışı gerçekleşmişyorsa bilgisayarınızın kasasının yerini değiştirin.
  2. Sık sık düzenli bir şekilde bilgisayarınızı temizleyin. İşlemci fanı temizlerken fanı söküp fanın hava akımını sağlayan bölümünü eski bir diş fırçası yardımı ile temizleyin ve üzerindeki pürüzleri giderin.
  3. Macun kullanın. Termal macunlar işlemci ısısını soğutucuya daha kolay yansıtır ve aynı şekilde soğutucunun verdiği tepkimeyide işlemciye yansıtmayı kolaylaştırır.

Bu yukarıdaki üç maddeyi uygulayarak işlemci ömrünü uzatabiliriz. Kulağınıza küpe olsun.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar