Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – 1930 Yapımı 1.Dünya Savaşı Filmi

All Quiet On The Western Front 1930 yapımı bir savaş filmidir.  Erich Maria Remarque’nin yazdığı aynı isimdeki kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. I. Dünya Savaşı filmi olan ve bu dönemin vahşetini, ürkütücülüğünü tam anlamıyla ele alan bu filmin yönetmen koltuğunda Lewis Milestone bulunmaktadır. Maxwell Anderson, George Abbott, Del Andrews ve C.Gardner Sullivan ise filmin senaristliğini üstlenmiş ünlü senaristlerdendir.

bat_cephesinde_yeni_bir_Sey_yok_1dunyasavasifilmleri

Oyuncu kadrosu Louis Wolheim, Lew Ayres, John Wray, Arnold Lucy ve Ben Alexander’dan oluşan filmin, müzikleri David  Broekmen tarafından yapılmıştır.  Amerikan yapımı olan All Quiet On The Western Front’un toplam süresi 152 dakikadır.  1. Dünya Savaşını konu alan bu film, dönemin şartlarını,  savaşan askerlerin nasıl bir ruh hali içinde olduğunu,  dönemin psikolojisini,  insanların yaşadığı acıları ve kayıpları gözler önüne serer.

Profesör Kantorek erkek lisesinde öğretmenlik yapmaktadır ve öğrencilerine savaşa katılmak için elinden geldiğince olumlu bilgiler vererek onları askerlik yapmaları konusunda cesaretlendirmeye çalışmaktadır. Öğrencilerden bir grup, Profesör Kantorek’in anlattığı olumlu bilgilerden cesaret alarak 1. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusuna gönüllü olarak katılırlar. Savaşta yer almanın onurlu ve güzel bir davranış olduğu yönünde aldıkları bilgilerle buraya gelen genç askerler, savaşta işin tam da anlatıldığı gibi olmadığını görürler ve çok şaşırırlar.  Yalnız, artık bu askerler için pes edip geri dönüş mümkün değildir. Savaş alanında kalıp her türlü vahşete,  acımasızlığa, siyasi oyuna göğüs gererek canları kurtarmak ve savaşı kazanmak için mücadele etmek zorundadırlar.

1. Dünya Savaşı olan All Quiet On The Western Front,  savaş karşıtı tutumu,  Adolf Hitler ve Nazi birliğine olan sert tavrı gerekçesiyle 1930-1940 yılları arasında Almanya’da yasaklanmıştır.  1930-1940 yılları arasında Avustralya’da yasaklanan pek çok filmden biri de All Quiet On The Western Front olmuştur.  O dönem son derece ağır eleştirilere maruz kalması  ve yasaklanması en başarılı 1. Dünya Savaşı filmlerinden biri olduğunun kanıtıdır. Film Oscar almıştır.  Lewis Milestone çektiği bu film ile en iyi yönetmen ödülünü alırken,  filmin yapımcısı Carl Laemmle onur madalyası almıştır.  Aynı zamanda film Ulusal Film Arşivinde korumaya alınmıştır. Uzun bir süre adından bahsettiren, dikkatleri üstüne çeken All Quiet On The Western Front savaşın anlamsızlığını en iyi anlatan en iyi 1. Dünya Savaşı filmi olması gerekçesiyle izlenmesi gereken bir filmdir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar