Bant Genişliği

Bant genişliğiBant Genişliği (Bandwidth) kavramı belli bir süre içerisinde kullanılan iletim ortamından ya da haberleşme kanalından aktarılabilecek verinin hacmini, kapasitesini ifade etme amacıyla kullanılan bir kavramdır.

Bant genişliği ne kadar büyük olursa kullanılan kanaldan aktarılabilecek verilerin hacmi de o kadar büyük olacaktır, daha çok veri aktarılmasını sağlayacaktır. Bps (bit per second) terimi ile gösterilen kavram internette ya da farklı ortamlarda iletim hızının büyüklüğünü gösterir. Yani bilgisayar bilimlerinde, bilgisayar gibi dijital veri kullanımında kullanılan donanımlarda bir saniyede kaç bit veri aktarılabildiğini ifade eden birim olarak kullanılmaktadır. Kullanılabilen hızı 8’e bölerek bir saniyede hangi boyutta veri indirebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Örneğin 8 Mpbs hızınız varsa, (8/8=1) olur. Yani saniyede 1 megabyte veri indirebilirsiniz.

Tüm veri aktarımlarında kullanabildiğiniz hız önemlidir. Örneğin bir film izlemek için yeterli bant genişliği alt yapısı bulunmayan bir sunucunun (yani özellikle politik olarak internet kullanımını desteklemeyen ya da küçük ülkelerde bulunan yayıncılar söz konusu olduğunda) hizmetinden yararlandığınızda, filmi izlerken duraklamalar ya da donmalar gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü internet üzerinden film izlemek bilgisayarınıza veri aktarılması demektir ve karşıdaki sunucu yeterli alt yapıya sahip olmadığı için istediğiniz hızda, istediğiniz sürede veri aktarımı yapılamamaktadır.

Hakkında Bilgin

Yorumlar