Backorder

backordered

                Backorder kelimesi ön sipariş anlamına gelen bir kelime olarak gösterilebilir. İnternette kullanılan anlamı da çok farklı değildir ve farklı bir iş kolu olarak kabul edildiğine bile rastlayabilirsiniz.

Mantığı ise, daha önceden sahiplenilmiş ama son kullanım tarihi takip edilen ve güncellenmezse düşecek olan isimlerin (domain) satın alınması olarak anlatılabilir. Talep ettiğiniz alan adı satın alınmış olabilir. Bu durumda bu domain backorder firmaları tarafından takip ediliyor ve son kullanma tarihinde güncelleme yapılmadı takdirde, saniye geçirmeden, kullanılan deyim ile düştüğü an sizin adınıza satın alınıyor. Başlangıçta sistem böyle işliyordu yani ilk gelen alır kuralı ile sistem sürdürülüyordu. Daha sonra ise açık artırma sisteminden faydalanılmaya başladı. Yani domain için talip olan birden fazla kişi olduğunda açık artırma yapılıyor ve daha yüksek teklif veren kişi domaini almaya hak kazanıyor.

Sistemin oturması ile birlikte kullanılan yöntemler de gelişmeye başladı. Register firmaları yani domainler için kayıt yapan firmalar backorder firmaları ile anlaşma yapıyorlar. Dolayısıyla sizin istediğinizi bir domain olduğunda, adresin kayıtlı olduğu register firması ile anlaşmalı olan backorder firması ile görüşmeniz sizi bir adım öne çıkartıyor, avantajlı duruma gelmenizi sağlıyor. Anlaşmalı olan backorder müşterilerinin arasında domaini talep eden tek kişi varsa direkt olarak satın alıyor. Birden fazla talibi olması durumunda aralarında açık artırma düzenleniyor. Talibi olmadığı durumlarda ise diğer backorder firmalarına bakılıyor.

Hakkında Bilgin

Yorumlar