Aynasız

c0d68faef7a4c95fc1a250c5b8bae438

Aynasız kelimesi, polislerin argo dille ifade edilmesi için kullanılan bir kelimedir. Kelimenin ortaya çıkış nedeni konusunda ise bazı rivayetler bulunmaktadır.

Rivayetlerden bir tanesine göre, daha önceki dönemlerde polis arabası olarak kullanılan Renault 12 model arabaların sağ tarafında ayna bulunmadığını, bu nedenle polislere aynasız olarak hitap edilmeye başlandığını söylüyor. Bir diğer söylenti ise polislerin üniformaları nedeniyle bu lakabı aldıkları yönünde. Buna göre polislerin üniformalarının şapkasında yer alan arma ayna gibi çok parlak iken, üniformalar değişince mat metallerden yapılmaya başlanmış. Bu nedenle polisler aynasız olarak anılmaya başlamış.

Birçok rivayetten bir tanesi de bıyıklarla ilgili olan bir söylenti. Buna göre eski dönemlerde karakollarda görevli olan polisler bıyık hatta pala bıyık bırakabiliyorlarmış, heybetli görünmeleri için teşvik ediliyorlarmış. Bıyıklarını düzeltmek için de yanlarında ayna bulunduruyorlarmış. Fakat şubelerde görevli olan polisler sivil polis, yeri geldiğinde gizli polis olarak görev yapıyorlarmış. Dolayısıyla bıyıkları ve düzeltmek için aynaları yokmuş. Bu nedenle onları kolay bir şekilde anlatmak için aynasızlar kelimesi kullanılıyormuş.

Hakkında Bilgin

Yorumlar