Avrupa’da Vizesiz Seyehat Edebileceğiniz Ucuz Ülkeler

Bu yaz tatil planı yaptıysanız erken rezervasyon önemli. Seçim stresini atmak için birçok yerli lokasyonun yanı sıra görmediğiniz ve hemen hemen yerli tatil ile aynı paralara mal olan yabancı turları tercih edebilirsiniz. Avrupa’nın göbeğinde ve oldukça uygun fiyatlı tatil yapıp, hem Osmanlı motifleri hemde birçok yeni kültürü görebilirsiniz.

Sıralamada herhangi bir ölçüt kullanmadım ilk aklıma gelenle başladım.

Ukrayna

Ukrayna’nın simgelerinden Anavatan Heykeli

Türkiye Cumhuriyeti kimliğini önemseyen ülkelerden biri ukrayna. Bu nedenle sadece kimliğiniz ile bu ülkede dilediğiniz gibi dolaşabilir ve bütün şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Gezilip eğlenecek şehirlerine değinmek gerekirse Kiev, Kherson, Lviv, Odessa bunlardan bazıları. Ayrıca Pripyat şehri yakınlarında terk edilmiş şehir olarak bilinen Çernobil’de ziyaret edilebilir. Bu ziyareti bir turla yapmanızda fayda var aksi halde bölgeye giriş yapamazsınız.

Karadağ

Mutlaka Görmeniz Gereken bir Şehir – Kotor

Coğrafya ve doğa aşığıysanız mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biridir Karadağ. Adriyatik denizine kıyısı olan ve denizci kenti olarak bilinen Kotor başlıca gezilecek şehirlerinden biridir. Tarihe karşı ilgi duyuyorsanız atalarımızın yapıtlarınıda bu ülke sınırları içerisinde bulabilirsiniz. Podgorica yani Karadağ’ın başkenti Osmanlı mimarisini yaşatan şehirlerden biridir. Karadağ ziyareti düşünüyorsanız Mayıs ve Eylül ayları arasında gitmenizde fayda var. Adriyatik denizine uzanan kumsallarda yürüyüş, her tarafı dağlık olan bir ülkede inanılmaz keyifli olsa gerek.

Bosna-Hersek

Bütün Haşmetiyle Mostar Köprüsü

Şuan odamın duvarında Mostar köprüsünün resmi var. Hikayesini okuduğumda çok etkilenmiştim. O nedenle hayalimin şehirlerinden biridir. Birde geçenlerde Konya Büyük Şehir Belediyesi Bosna Hersekte bulunan kardeş şehire eski tramvaylarını hediye etmişti. Bu yazıyı yazarken nerden aklıma geldiyse. Neyse biz geçelim ülkeyi araştırdığım kadarıyla anlatmaya. Öncelikle Bosnalı kardeşlerimiz biz Türkleri oldukça sever. Orada çok fazla yabancılık çekmessiniz. Atalarımızın Avrupa’da hükmettiği en uzak noktalar yine dönemin Bosna-Hersek Eyaletindeydi. Bu nedenle bu kısımlarda da Osmanlı mimarisi görmek mümkün.

Saraybosna ülkenin başkentidir. Tabiki Mostar Köprüsünü de görmek isteyeceğinizi umarak Banja’yıda ziyaret etmeniz gerekecek.

Makedonya

Aziz Yuhanna Kilisesi ve Ohri Gölü

Tarihi Aziz Yuhanna klisesi, Osmanlı miraslarından Taş köprü ve bütün doğallığı insana sunan Balkanların en güzel şehri diyebileceğimiz Ohri şehrini görmek için çok fazla para harcamanıza gerek kalmaz. Ohri gölü kıyısında bir sabah uyanıp o tertemiz havayı içinize çekip dinginliği yaşayabilirsiniz.

Arnavutluk

Maldivler Değil, Ksamil Adaları

Osmanlı’dan ayrılan son toprak parçası Arnavutluk. Osmanlı İmparatorluğu’nun Fransız İhtilali’nden daha önemli olduğunu ve kültür olarak yakın olduğumuz bir ülke. Çok fazla göl, manastır, cami ziyareti yapabileceğiniz bir ülke. Yada sahilde bolca güneşlenip gece hayatını seviyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir ülke de diyebiliriz. Bu arada gerçekten oldukça ucuz.

Burada yer alan ülke ve şehirleri birçok tur firmasının uygun fiyatlı tur teklifleriyle ziyaret edebilirsiniz. Yada kendi imkanlarınızla ziyaret edebilirsiniz. Yinede kalmak istediğiniz şehirde kaliteli bir otelde yerinizi ayırtmayı unutmayın. İyi Tatiller!

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar