Atom Bombası

Yapımında kararsız atomların kullanıldığı ve atomların çekirdeğinde meydana gelen zincirleme bölünme şeklindeki reaksiyonun ani olarak meydana gelmesi ve patlama şeklinde enerji ortaya çıkması mantığına dayanarak yapılan silahlara atom bombası adı verilmektedir.

1905 yılında ortaya çıkarttığı ‘Özel Görelilik Kuramı’ nedeniyle atom bombasının babası olarak isimlendirilen Albert Einstein, 1939 yılında dönemin ünlü fizikçisi Leo Szilard tarafından kaleme alınan ve Amerikan Başkanı Franklin Roosvelt’e gönderilen mektubu imzalamıştır. Bu mektupta Almanya ve müttefiklerinin nükleer bomba imal etmek için yaptıkları çalışmalara dikkat çekilmiş ve ABD hükümetinin konuya gereken önemi vermesi istenmişti. Bu uyarı sonucunda çalışmalarına hız verem ABD atom bombası, nükleer bomba üreten ilk ülke ve kullanan tek ülke olarak tarih geçti. İkinci Dünya Savaşı’nın son döneminde Hiroşima ve Nagazaki isimli iki Japon kentine atılan bombalar yüzbinlerce insanın ölümüne neden olmuştu. İlki 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima’ya atılan bombaların ikincisi 9 Ağustos 1945 tarihinde Nagazaki kentine atılmıştı. Einstein ise Hiroşima’dan sonra hazırlanan ve tarihe ‘Russell-Einstein Manifestosu’ olarak geçen bildiriyle bu çabalarından duyduğu pişmanlığı ve bu bombaların insanlığın sonunu getirebilecek silahlar olduğunu belirtmişti. Bu tarihi bildiriyi ise aralarında Marie Curie, Niels Bohr, Ernest Rutherford gibi çok ünlü isimlerin de bulunduğu pek çok bilim insanı imzalamıştı.

Atom Bombası
Atom Bombası

Şu anda yeryüzünde kullanıma hazır halde bulunan atom bombası ya da nükleer bomba, nükleer başlık olarak isimlendirilen ve kullanıma hazır durumda bulunan silahların, 70 yıl önce Japonya’da kullanılan silahlardan yarım milyon kat daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Hakkında Bilgin

Yorumlar