Atlar hakkında İlginç Bilgiler

İnsanlığın var olduğundan beri sevilen ve iyi bir arkadaş olarak bilinen atları ne kadar tanıyoruz ?İşte savaşlarda insanlar ile aynı kaderi paylaşmış, ulaşımı kolaylaştırıp ticareti canlandırmış, üzerine bahisler oynanan atların bilinmeyen ve az bilinen özellikleri..

Neredeyse Araba…

enhizliyarisati88km

Bugüne kadar ölçülen en hızlı atın saatteki hızı 88 kilometredir. Bu atların arazide koştuğunu ve bu hıza ulaştığını unutmayalım. Ve genel olarak atların dörtnala ortalama hızları saatte 44 kilometredir.

Yok Artık

enkucukat

Şimdi gelde buna inan. Dünya’nın en küçük atının boyu sadece 43 santimetredir. Öyle heybetli olarak tanıdığımız atların neslinde de bir bozukluk olmalı..

Siyasetçi At

siyasetciat

Roma İmparatorluğu döneminde atların siyasete dahil olduğunu biliyor muydunuz ? Roma İmparatoru Gaius Caligula çok sevdiği atını senatör yapmıştır.

Kaç Beygirsin Abi ?

at-arabasi

Ortalama olarak bir at 14,9 beygir gücü güç üretebilir. Yani bilindiği üzere bir at bir beygir gücünde değildir. Buda demek oluyor ki az yakan ekonomik bir araba 4-5 at gücüne sahip. Benzinin 5 Lira olduğu güzelim ülkemde bir araba parasına 5 at alıp at arası kullanmak daha mantıklı değil mi ?

İlk Evcil At

atlarvetarih

Atlar yaklaşık M.Ö. 4000 yılında evcilleştirilmişlerdir. Buda 6 Bin yıllık bir dostluğumuz olduğunu bize aktarıyor. Ayrıca evcil bir at ortalama 25 yıl yaşar.

Atların ki Çok büyük

Hemen yanlış anlamayın, ama atların gözleri gerçekten çok büyük ve dünyada karada yaşayan bütün hayvanların gözlerinden daha büyük.

Safkan At

safkanarapatlari

Dünya üzerinde 160’ı aşkın farklı at türü bulunmaktadır. Arap atları en saf ırk olarak kabul edilir.

At Pisliği

atpisligi

20. yüzyılın başlarında sokaklarda atlar o kadar çok pislik bırakıyorlardı ki, otomobiller çevre dostu alternatif olarak görülüyordu.

İngiliz Atlı Askerleri

atlar-asker

Günümüzde İngiliz ordusu bünyesinde bulunan at sayısı ordunun tank sayısından fazladır.

Tatile Maldivlere Giden At

tatilegidenat

Yine atlara en fazla önem veren İngilizlerin icadı At pasaportu. İngiltere’de bulunan her atın bir at pasaportu vardır.

At İskeleti

atiskeleti

İnsan iskeletinde kemik sayısı 207’dir. Atların iskeletinde ise 205 kemik vardır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar