Ateş Böceklerinin Mezarı 1988 Yapımı 2. Dünya Savaşı Animesi

Ateş Böceklerinin Mezarı filmi 1988 yapımı bir Japon animasyon dram filmidir. İkinci Dünya Savaşı filmi olan bu filmin senaryosu Isao Takahata tarafından yazılmış ve film yine Isao Takahata tarafından yönetilmiştir. Filmin animasyonları ise Studio Ghibli tarafından yapılmıştır. Film kendisiyle aynı adı taşıyan 1967 yılında Akiyuki Nosaka tarafından yazılmış bir yarı otobiyografik romandan uyarlanmıştır.

ates_boceklerinin_mezari_2dunyasavasi_filmleri_02

Film genel hatlarıyla birlikte savaş karşıtı olarak kabul edilmektedir ama bu kanıya bazı eleştirmenler ve yönetmenin kendisi tarafından da karşı çıkılmıştır. Filmde görev alan oyuncular ise Yoshiko Shinohara, Akemi Yamaguchi, Tsutomu Tatsumi ve Ayano Shiraishi’dir. Film Japonya’nın Kobe kentinde yaşayan Seita ve Setsuko adlı iki kardeşi ve onların İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarında hayatta kalabilmek adına verdikleri mücadeleyi konu almaktadır.

ates_boceklerinin_mezari_2dunyasavasi_filmleri_01
İkinci Dünya Savaşı filmi olan Ateş Böceklerinin Mezarı filmi birçok film eleştirmeninden övgüler almıştır. Chicago Sun-Times editörü olan Roger Ebert bu filmi gelmiş geçmiş en etkili savaş filmlerinden biri olarak değerlendirmiştir ve 2000 yılında ise bu filmi “En İyi Filmler” listesine eklemiştir. Film, 2005 ve 2008 yıllarında yeniden çekilmiştir. Film İkinci Dünya Savaşının bitiminden kısa bir süre sonra olan 21 Eylül 1945 yılında Sannomiya İstasyonu’nda başlamaktadır. Erkek bir çocuk olan Seita açlıktan ölmüştür. Bir sonraki akşam Seita’nın bedeni bir kapıcı tarafından bulunur ve gömülerek defnedilir.

ates_boceklerinin_mezari_2dunyasavasi_filmleri_03

Kapıcı bu çocuğu bulduğunda eşyalarının arasında bir şeker kavanozu bulur ve mezarının yakınlarında bir yere atar. Bu şeker kavanozunun içinden Seita’nın küçük kız kardeşi olan Setsuko’nun ruhu çıkar ve Seita’nın ruhuna katılır. Bu sırada birçok ateş böceği de her iki ruha eşlik eder. Ardından Seita’nın ruhu filmi anlatmaya başlar ve sizi İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarına, Kobe şehrinin 16–17 Mart 1945 tarihinde bombalandığı zamanlara götürür.

Bu İkinci Dünya Savaşı filminin konusu tam da burada başlamaktadır. Geçmişe döner dönmez. Bu iki kardeşin kafalarının üzerinden birçok Amerikan B-29 bombardıman uçaklarının uçtuğuna tanıklık edersiniz. Setsuko ve Seita, kalp rahatsızlığı olan annelerinin barınağa götürülebilinmesi için evde kalırlar. Amaçları hem evi hem de sahip olduklarını koruyabilmektir. Yangın bombaları birden sağanak yağmur gibi düşmeye başlayınca birçok mahallenin ve şehrin büyük bir kısmının yanıp kül olduğuna tanık olurlar.

Kendileri hiçbir yara almadan bu saldırıdan kurtulmuş olsalar bile anneleri hava saldırısına yakalanmış ve korkunç bir şekilde yanarak can vermiştir. Tüm bunlardan sonra artık 2 kardeş yapayalnız bir şekilde hayatta kalabilme mücadelesi vermeye başlayacaklardır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar