Astarafobi

191

Astrafobi, fobiler arasında tuhaf karşılanmayan hatta normal kabul edilen fobilerden biri olarak görünmektedir. Bunun nedeni ise sık olarak rastlanması ve korktuğu durumla karşılaşma şansını, fobi sahibinin elinde bulundurmamasıdır. Çünkü astrafobi, şimşekten ve gök gürültüsünden korkma anlamına gelmektedir. Diğer fobilerin birçoğunda fobik uyaranlardan uzak kalmak mümkün olabilir. Ama astrafobi söz konusu olduğunda, bilmediğiniz zamanlarda ortaya çıkacak olan şimşek ve gök gürültüsünden uzak kalmak zor olacaktır.

Fobi sahibinin, korkusunu tetikleyen durumlarla yani şimşek ve gök gürültüsü ile karşılaştığı hallerde verdiği tepki, diğer fobilerden muzdarip olan kişilerin fobik uyaran ile karşılaştıkları zaman verdikleri tepkiden farklı değildir. Yani panik hali içine girerler, endişe duyarlar, kalp atışları yükselir, terleme veya titreme nöbetleri görülebilir. Bu durumda alınabilecek en iyi tedbir sakinleşmek için kullanılabilecek yöntemler hakkında önceden bilgi edinmek ve panik süreci sırasında onları uygulamaktır.

Astrafobi yaygın olduğu kabul edilen bir rahatsızlıktır. Ama düşünüldüğü kadar sık bir şekilde karşılaşılmayabilir. Yıldırım ve gök gürültüsünden korkan kişi sayısı fazla olsa da, bu korkular fobi olarak isimlendirilecek boyuta gelmemiş olabilir. Yani şimşekten ve gök gürültüsünden korkan kişiler panik nöbetleri geçirecek, korku nedeniyle kendilerini kaybedecek duruma gelmemiş olabilirler. Yine de bu durumları ayırt etmek zor olabilir. Anlamak ve gerekiyorsa bu fobiden kurtulmak için psikoloji konusunda uzman kişilere ya da psikyatr olan isimlendirilen doktorlara başvurmanız uygun olabilir.

Hakkında Bilgin

Yorumlar