Asmolen Nedir?

Asmolen; yapı sektöründe tavanların yapımı sırasında döşeme aralarında kullanılan bir malzemedir. Bu malzemenin yerleştirilmesinde temel amaç tavanın daha düzgün durmasını sağlamaktır. Asmoleni tavan arasında kullanılan bir dolgu malzemesi olarak da nitelendirebiliriz. Bu malzemelerin taşıyıcılık özelliği bulunmaz. Sadece estetik olarak tavanın daha güzel ve düz görünmesini sağlar. Bazı projelerde ses ve ısı yalıtımı sağlamak amacıyla da kullanılabilir.

Asmolen döşeme yapılan uygulamalarda dişlerin arasında boşluk olmamalıdır.  Boşluk oluşması durumunda ise dolgu malzemesi olarak beton kriket, boşluklu pişmiş kil, köpük ya da gaz beton gibi standart boyuta sahip hafif bloklar kullanılır. Asmolen döşeme kullanım alanı her gün yaygınlaşan ve işlevsel bir yapı sektörü malzemesidir.

Asmolen Ne İşe Yarar?

Asmolen döşeme konutlarda sıklıkla tercih edilen bir döşeme çeşididir.  Konutlarda bu döşemenin tercih edilmesinin temel sebebi ise yapıda düzgün bir tavan görünümü sağlanmasıdır.  Döşemelerde bağlanan demirlerin ara kısımlarına dolgu malzemesi olarak koyulması sayesinde tavan düz görünebilir.

Bu döşeme türünde temel amaç dişlerin arasına dolgu malzemesi olarak yerleştirerek düzgün bir tavan elde etmektir. Asmolen döşemelerin hiçbir şekilde taşıyıcı özelliği bulunmaz.  Asmolen döşemelerde asmolen tuğla, boşluklu briket, gazbeton gibi hafif dolgu malzemeleri kullanılabilir. Bu döşemeler ısı ve ses yalıtımının yanında uygun maliyeti ve kaliteli olmasıyla birçok projede kullanılabilmektedir.  Bu ürünler binanın statik yükünü hafifletmede de etkilidir.

Asmolen Çeşitleri Nelerdir?

Asmolen döşeme çeşitleri farklı ihtiyaçlara göre üretilmektedir. En hafif asmolen türü strafor olarak kullanılmaktadır.  Sıvasını tutturmadaki zorluğu ve sıva fıskiyesi kullanılması gerekliliği kullanım oranını düşürmektedir.  Yangına karşı dayanıklı olması gereken ortamlarda kullanılmazlar.

En ağır asmolen türü ise kilden yapılmaktadır. Birçok projede kilden yapılan asmolenler de tercih edilmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen asmolen türü gaz beton ve hafif betonlardır.  Asmolen döşeme için kullanılacak malzemeler farklı ihtiyaçlara göre üretilebilmektedir.

Yapı projelerine özel farklı geometrik şekillerde, farklı boyutlarda ve malzemelerde asmolen döşeme üretilebilmektedir. Asmolen fiyatları, kullanılan malzeme, boyut gibi özelliklere göre değişmektedir. Çatı döşeme işlemleri için her bütçeye uygun bir asmolen malzemesi bulunabilir.

Asmolen Kullanım  Avantajları

Asmolen döşemeler kullanım avantajlarıyla yapı sektöründe tercih edilme oranı yüksek olan bir dolgu malzemesidir.

Asmolen kullanım avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Yapılarda tavanda düz ve estetik bir görünüm elde etmenizi sağlar.
  • Kalıp sistemlerinde maliyeti büyük oranda düşürür.,
  • Asmolen döşeme uygularken boşluk bırakmak son derece kolaydır.
  • Hijyenik ve sağlık dostu bir malzemedir. Toz tutabileceği bir çıkıntısı yoktur.
  • Sıva ve boya gibi bölümleri azdır. Bu özelliğiyle inşaat maliyetini düşürmektedir.
  • Ses ve ısı yalıtımında da işlevsel bir malzemedir.

Asmolen döşeme için Atermit ürünlerini inceleyebilirsiniz.  Her ihtiyaca ve bütçeye uygun asmolen yapı ürünlerini hemen sipariş verebilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar