Aralık Çocukları Filmini İzledim…

decemberboys

Gece tek filmle geçmiyor tabi. Bir iki üç derken sabah ezanında yatağa zor atıyorum kendimi. Dün gecenin ikinci filmi ise aralık çocuklarıydı. Filmin konusunda bahsedelim önce sonra yorumlarım , film aralıkta doğan 4 çocuğun yetimhaneye verilmesi ve doğum günlerinde çocukların kilise dostu bir ailenin yanına tatile gönderilmesini konu alan ve bu tatilde başlarına gelecek maceraları anlatan bir film. 4 sıkı arkadaş , buğulu , tükürük , harita ve kıvılcım. bu yazdığım terimler bu çocukların kullandığı lakablarıdır. Dostlarımız korkuyla rahibenin odasına giderken akıllarına içtikleri sigara yüzünden popolarına sopa yiyecekleri gelmekteydi. Ama rahibe onlar için belkide hayatlarının en güzel organizasyonunu kiliseye bağış yapan zengin bir aile sayesinde gerçekleşmesini müjdelerken aldıkları en sevinçli haberi birbirlerine sarılara kutladılar.

Dram – Komedi tadında hazırlanmış bu filmin konusu yukarıdaki belirttiğim gibi . Hikayeye devam edelim cocuklar papazın kontrolünde tatilde yanlarında kalacakları ailenin evine doğru yola çıkarlar. Uzun bir yolculuktan sonra ailenin evine gelirler. Geminin kaptanı evin annesi çocukların kalacak yerlerini hazırlamıştır. Bendy ise evin reisidir ama karısına kaptan demekten hoşlanır. Gittikleri bölge pasifik okyanusuna kıyısı bulunan küçük bir koy. Film burda hızlanır koyun nüfusu bir elin parmaklarını geçmemektedir. Denizde Henry isminde bir balığı yakalamaya çalışan bir balıkçı , çocukları olmayan bir çift(bu kısmı acacam) koyun elektiriğini sağlama görevini üstlenen bir adam ve bu adamın yiğeni lusi…

Harita lusiye aşık olur ve çocukları olmayan çift ise bir motor kazası sonrası çocuklarının olmaması yüzünden bu koya gelen 4 yetimden birisini evlat edinmek isterler. Birde filmin çeşitli sahnelerinde boy gösteren sokrates isimli siyah bir at vardır. Çocuğu olmayan genç kadının , bu atın  ağzıyla balık tutup kedilere verdiğini  söylediğinde bende inanamamıştım ama filmin sonunda çocuklar oradan ayrılırken bu sahneyi de göstermişler. Açıkcası birbirini tanıyan ufak bir koya tatile giden 4 yetimin hikayesi ve koydaki dramatik olayları canlandırmışlar. Gerçek bir hikayeden alıntıymış.

Harita kusi ile ilk deneyimini gerçekleştirir. Daha sonra lusi haritaya haber etmeden çeker gider. Buğulu ise cocuğu olmayan çiftin onu ne zaman evlat edineceklerini beklerken sinirlenmeye başlar ve ailenin yanına giderek ne zaman evlat edineceksiniz ve hangimizi evlat edineceksiniz sıkılmaya başladım diyerek ailenin evlat edineceklerini bilmediklerini sandığı cocuklar bu durumun farkında oldukları için şaşırırlar ve aile buğuluyu evlat edinmek istediklerini söylerler. Buğulu sevinçlidir ama arkadaşlarını kaybetmek istemeyen buğulu son anda fikrini değiştirir ve benim zaten bir ailem var diyerek teklifi geri çevirir. Sonra dönüş zamanıdır ve geldikleri yetimhaneye geri dönerler.

Filmin sonunu anlatmayacağım mutlaka izleyip görmelisiniz. Haritanın buğulunun kıvılcımın ve tükürüğün yıllar sonra o koyda tekrar buluşup ne için oraya geldikleri filmin son sahnesinde yer almaktadır.

Filmin Fragmanı :

Bende aralık ayında doğduğum için film dikkatimi çekti ve izlerken buldum kendimi. Gerçekten güzel bir arkadaşlık hikayesi.. Mutlaka izleyin!

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar