Arabistanlı Lawrence – Lawrence Of Arabia 1962 1.Dünya Savaşı Filmi

Lawrence of Arabia 1962 yapımı 1. Dünya Savaşı filmidir. Ancak diğer 1. Dünya Savaşı filmlerinden farklı olarak savaşı işlemekten ziyade asıl karaktere odaklanmıştır ve filmin adından da anlaşıldığı gibi film Yarbay Thomas  Edward Lawrence’in hayatını konu almaktadır.  Yönetmenliğini David Lean’ın yaptığı filmin yapımcılığını da Sam Spiegel üstlenmiştir.  Lawrence karakteriyle karşımıza çıkan oyuncu Peter  O’Toole ile birlikte Omar Sharif,  Alec Guinness, Anthony Quinn, Jack Hawkins, Jose Ferrer, Anthony Quayle ve Claude Rains gibi çeşitli ünlü isimler filmde rol almaktadır. Filmin müziklerini Maurice Jarre yapmıştır ve filmin toplam süresi 216 dakikadır.

arabistanli_lawrence_1dunyasavasifilmleri

Bu 1. Dünya Savaşı filminde, 1888 doğumlu  arkeolog,  yazar ve ajan olan İngiliz Thomas Edward Lawrence,  Arap ayaklanması sırasında Birleşik Krallık irtibat subayı olarak görev yapmaktadır.  Hem bilim adamı hem ajan olan Lawrence’in Araplarla olan yakın ilişkilerinden dolayı bu ilişkileri kendisine ajanlık görevi boyunca çok büyük rahatlıklar sağlamıştır. Araplarla yakın ilişkisini bilen İngiliz istibaratı Lawrence’i çalışması için çölde görevlendirmiştir.  Amacı Bedevileri ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı olan aşiretleri kışkırtmak ve onları bir araya getirerek Osmanlı İmparatorluğuna saldırmalarını sağlamaktır.  Tek bir devlet altında toplanamayan Araplara onları tek devlet haline getireceği yönünde söz veren Lawrence Arapları en sonunda ikna eder. Ayaklanma çıkması ve Osmanlı İmparatorluğuna saldırılması ile birlikte İngiliz birlikleri amaçlarına nihayetinde ulaşmışlardır. Ancak Lawrence bu durumdan hiç de memnun değildir ve vicdan azabı yaşamaktadır çünkü Araplara verdiği sözü tutamamış, tek bir Arap devleti yerine onlarca küçük  devletin kurulduğunu görmüştür. Arap devleti İngiliz hükümetinin çıkarları için kullanılmış ve ardından hiç umursanmadan bölünüp bırakılmıştır.

Üç buçuk saat süren ve uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkan bu filmin çöl sahneleri Ürdün ve Farsta çekilirken bazı sahneler de İspanyada çekilmiştir. 15 milyon dolar bütçesi olan bu filmden 70 milyon dolar tutarında gişe hâsılatı elde edilmiştir. Film ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nu da konu aldığından dolayı ülkemizde de çok izlenmiş ve izlenmeye de devam edilmektedir. Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan bu film her ne kadar sadece bir askerin hayatını ve onun etrafında gelişen olayları işlese de genel hatlarıyla gerçekçi bir filmidir.

1.Dünya Savaşı filmi  olmasının yanı sıra biyografik film olan Lawrence of Arabia sayesinde 12 dalda ödül alınmış ve en  önemli filmlerden biri seçilerek Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Arşivine alınmıştır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar