Antrofobi nedir?

untitled

Japonlar tarafından tanımlanmış olan ve batı kültürlerindeki yaklaşık karşılığı sosyal fobi olan fobinin adı antrofobi olarak bilinmektedir. Kendisinde bazı fiziksel kusurlar bulunduğunu ya da bazı durumların karşısındaki kişileri rahatsız edeceğini düşünen kişinin, diğer insanları bu kusurları ile rahatsız etmekten korkması ve onlarla iletişim kurmayı keserek asosyal bir hale gelmesini anlatan bir fobi türü. Japonlar çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da kendilerine özgü ve karmaşık bir açıklama +getirmeyi başarmışlar.

Söz konusu olan kusurlar arasında ise çok basit, çoğu kimsenin önemsemeyeceği durumlar ya da olaylar bulunuyor. Yüz kızarmasından korkma, göz temasında bulunmaktan korkma, bedensel deformasyon korkusu (kötü vücut kokusuna sahip olma gibi) türleri ve örnekleri var. Temel olarak karşınızda bulunan kişileri rahatsız edebileceğiniz düşüncesinden kaynaklanan bir fobidir. Bu da Japonya’da tanımlanan bir fobi olmasına açıklık getiriyor. Gelenekleri ve yaşam tarzları gereği Japonlar öncelikle karşılarındaki kişileri önemsiyorlar. Dolayısıyla onları rahatsız etme korkusu da önemli bir korku haline gelebiliyor.

Japonya’da tanımlanmış olan bir rahatsızlık olduğu için tedavi yöntemi olarak farklı uygulamalar yapılabilir. Yani hastaya korkularıyla yüzleşmesini ve kaygılarını unutmasını sağlamaya çalışan batı tıbbı anlayışı yerine, doğu tıbbında geçerli olan korkuları ve kaygıları kabullenme anlayışının uygulanması tavsiye edilebilir. Yani yatak istirahati ve bedeni kullanarak çalışma, aynı zamanda olumlu düşünceler ile beslenme gibi yöntemler tavsiye edilebilir. Batı tıbbında ise bilişsel davranışçı terapi ve korkularla yüzleşme yöntemi uygulanacaktır.

Hakkında Bilgin

Yorumlar