Aminoasit

Genellikle proteinlerin yapı taşı olarak bilinen, vücudunuzdaki kasları ve proteinleri oluşturan, dokuların onarılmasını sağlayan, hücrelerin yapılandırılmasında önemli rol oynayan, enzimlerin oluşması görevini üstlenen moleküllere amino asit adı verilmektedir.

                Proteinler çeşitli besinler yolu ile vücudunuza aldığınız ve midede parçalanan maddelerdir. Midemizde bulunan pepsin enzimi ise proteinlerin parçalanmasını görevini üstlenmiştir. Parçalanma sonucunda Amino asit haline dönüşen moleküller tekrar nitrojen ile birleşir ve çok çeşitli protein formatlarına dönüşürler. Üretilen proteinler ise vücuttaki önemli görevlerini yerine getirmek üzere kullanılırlar. Amino asitler nitrojen sayıları aynı olan ancak karbon sayıları farklı olan 23 çeşittir. Vücudunuz 8 çeşit haricindeki bütün amino asitleri kendisi üretebilmektedir. Vücudun üretemediği 8 çeşit ise besinler yolu ile alınmak zorunda olan aminoasitlerdir. Bunlara temel amino asitler adı verilmektedir. Proteinler vücudunuzdaki büyüme ve gelişme görevini üstlenmiş olan önemli organik maddelerdir. Proteinlerin sentezlenmesi için ise vücudunuzda bulunan amino asitlerin yeterli miktarda olması gerekmektedir. Eğer vücudunuzun üretemediği temel amino asitlerin miktarı yetersiz ise sentezlenebilen protein miktarı da azalacaktır. Temel amino asitlerden sadece birisi bile bu durumda bulunuyorsa, protein sentezi önemli miktarda azalacak ve tedavi edilmediği takdirde de (bir süre sonra) tamamen duracaktır. Dolayısıyla büyüme ve gelişme ile ilgili sorunların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Amino asitlerin görevini yerine getirebilmesi için, parçalanarak amino asit haline gelecek olan proteinlerin yeterli miktarda alınması gerekecektir. Tamamlanmamış ve tamamlanmış olarak sınıflandırılan protein çeşitlerini yeterli ve dengeli miktarda almak, vücudunuzun görevlerini yerine getirmesi için çok önemli konulardan bir tanesi olarak kabul edilmelidir. Tamamlanmış proteinler vücudunuzun ihtiyaç duyacağı tüm amino asitleri içerirler ve et, yumurta, tavuk ya da balık gibi hayvansal besinlerden alınırlar. Tamamlanmamış proteinler ise meyve veya sebzelerden alınırlar ve amino asitlerin bir ya da daha fazla çeşidini daha düşük miktarlarda almanızı sağlayabilirler. Bu nedenle sadece sebze ve meyvelerle beslenen kişilerin ihtiyaçları olan proteinleri yani amino asitleri alabilmeleri için doğru kombinasyonları yapmaları ve B12 desteği almaları gerekecektir.

Aminoasitler
Aminoasitler

Hakkında Bilgin

Yorumlar