Algoritma

Günlük hayatta yapılan en basit işler için bile belli bir kurallar dizisi takip edilir. Örneğin çay demlemek istediğinizde, mutfağa gidersiniz, çaydanlığı alırsınız, musluğu açarsınız, çaydanlığa su koyarsınız, demliğe çay atarsınız, ocağı yakarsınız, çaydanlığı ocağa koyarsınız, suyun kaynamasını beklersiniz, kaynayan su ile demlikteki çayı ıslatırsınız yani çayı demlersiniz, demlenmesi için 10 dakika beklersiniz. Bu kurallar dizisi sizin doğru bir şekilde, hasar ya da hata olmadan çay demlemenizi sağlar. Algoritma, matematik ya da bilgisayar bilimlerinde hazırlanan ve bir işi yapmak için açıkça ifade edilen, açık bir başlangıcı ve sonu olan, komutlar, kurallar dizisinin ifade edilmesidir. Yani tüm işlerin yapılması ya da problemlerin çözülmesi için belirlenen, açık bir şekilde ifade edilen yola bu isim verilmektedir.

Genellikle bilgisayar programcılığı için kullanılır ve programlama dilleri de temel olarak algoritmaya dayanmaktadır. Hazırlanan algoritmanın çözüm yolunu eksiksiz ve hatasız olarak ortaya koyması gerekmektedir. Örneğin yukarıda çay demlemek için izlenmesi gereken yolun tarif edildiği algoritmamız eksiktir. Çünkü mantığı anlatmak için verilmiştir ama demliğe çay atmak için çay kutusunu, kavanozunu almak, açmak gibi komutlar algoritmanın içinde yer almamaktadır. Bu nedenle konu hakkında hiçbir bilgisi olmadığını varsaydığımız kişi, varlık bu komutları izleyerek sonuca ulaşamaz. En iyi ihtimalle demliğe çay atma aşamasında tıkanacak, sonuca ulaşamayacaktır. O halde algoritma hazırlarken temel işleri yapacak olan komutlar eksiksiz, hatasız ve sıralamalarında karışıklık olmadan ortaya koyulmalıdır.

Hazırlanan algoritmaların herkes tarafından anlaşılabilir olması için ise akış şemaları, akış diyagramları adı verilen grafikler kullanılır. Bu yöntemde kullanılan şekiller uluslararası alanda standart olarak belirlenmiş şekillerdir. Dolayısıyla algoritma hazırlandıktan sonra akış şemasına aktarıldığında, dünyadaki tüm programcılar, farklı dilleri kullanan programcılar tarafından anlaşılabilecek şekle gelmiş olur. Yani dünyanın herhangi bir yerinde bulunan ve farklı dilleri konuşan programcılar bile akış şemasını eline alarak programlamayı yapabilir. Tabi bilgisayar bilimleri dışında da algoritmaların kullanıldığı alanlar vardır. Örneğin elektrik devrelerinin çalışması için ya da çeşitli mekanik cihazların doğru bir şekilde görevlerini yapabilmesi için kullanılır. Benzer şekilde biyoloji alanında bir böceğin yemek bulma çabaları ya da beyindeki faaliyetlerin açıklanması gibi amaçlarla da kullanılabilir.

algoritma örneği
algoritma örneği

Hakkında Bilgin

Yorumlar