Alerji

Bazı insanlar, diğer kişiler için zararsız olmasına rağmen farklı yabancı maddeler karşı, aşırı duyarlıdırlar. Alerji, bu tip maddelere karşı vücudun gösterdiği reaksiyonlara verilen isimdir. Söz konusu olan maddeler arasında en sık rastlanılan alerjenler arasında polenler, bazı ilaçlar ya da diğer çevresel etmenler bulunmaktadır.
Alerjen olarak anılan maddeler, kendilerine alerjisi olan kişilerin vücuduna temas ettiklerinde, vücut bu maddelere karşı (zararlı olmamalarına rağmen) normalden daha fazla miktarda antikor yani koruyucu maddeler üretir. Bağışıklık sisteminin normalden daha farklı şekilde tepki gösterdiği bu durum alerji ismini almaktadır. Bağışıklık sistemi herhangi bir maddeye alerjik tepki verdiğinde, bu maddeyi hafızasına yerleştirir. Alerjik tepki verilen madde ile bir kez daha karşılaşıldığında hemen fark eder ve aşırı reaksiyon göstererek yüksek miktarda koruyucu madde (antikor) üretir.
Toplumda yer alan kişilerin %30 gibi önemli bir kısmında genetik nedenlere bağlı olarak meydana gelen alerjiler bulunur. Ama bu alerjilerin ortaya çıkmasında çevresel faktörler rol oynar. Bağışıklık sisteminin alerjenleri tanıması için daha önce bu maddelerle karşılaşması gerektiği belirtilmişti. Yani ne kadar fazla miktarda alerjen maddelerle karşılaşılırsa o kadar çok alerjik durum meydana gelecektir. Ayrıca alerjenlerin yoğun olarak bulunduğu dönemler, mevsimler de değişebilir. Örneğin yaz aylarında polenler, ev tozu, güneş, akarlar gibi alerjenlerle karşılaşma olasılığı artar. Dolayısıyla alerji olarak nitelendirilen olaylarla karşılaşma ihtimali de artmış olur.

alerji

 

Hakkında Bilgin

Yorumlar