Alan Adı Nedir?

Alan adı, İnternet dünyasına bir tarafından dahil olmak isteyen herkesin er ya da geç karşılaşacağı temel kavramlardan birisi alan adıdır. İngilizce dilinde domain olarak bilinen alan adı, temel olarak kurmak istediğimiz web sitesinin resmi adresidir.

alan-adları

Bunu tıpkı evimizin posta adresi gibi düşünebiliriz. Bankalar tarafından gönderilen kredi kartı ekstrelerinin evimize postalanması ev adresimizin bankalarca bilinmesi sayesinde olur. Veya bir restoran işletiyorsak müşterilerimizi davet edebilmemiz için bir adresimiz olmalıdır. Benzer şekilde, işletmek istediğimiz bir web sitesi de özü itibarıyle bir mağazadır ve onu diğer mağazalardan ayıran kendine has bir adresi vardır. Alan adı bizim web sitemizin okuyucular tarafından bilinen ve tanınan adıdır. Örneğin, www.yahoo.com adresi mail ve arama motoru hizmetleri veren Yahoo şirketinin web adresidir. Bu örnekte dikkat edilmesi gereken husus yahoo ismi ve com uzantılarıdır. Alan adının kendisi yahoo iken, com da bu sitenin ticari bir site olduğunu belirten uzantı (extension) kısmıdır. O halde, kendimiz ya da firmamız için bir alan adı tespit ederken adın kendisi yanında uzantısının türüne de karar vermeliyiz.

Alan adı nereden alınır şeklinde bir soru akla gelebilir. Alan adları hem Türkiye’de hemde dünyada belli başlı siteler üzerinden yapılmaktadır. Örneğin, GoDaddy, Türk Ticaret gibi pekçok site üzerinden istediğimiz alan adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol edebilir ve tercih edeceğimiz uzantı tipiyle birlikte satın alarak üzerimize kaydedebiliriz.

Alan adı alırken, mümkün olduğunca akılda kalıcı, kısa, faaliyet alanımızla yakından ilgili bir isim seçmeliyiz. Ticari bir amacımız var ise com ya da net, ticari olmayan amaçlar için org gibi alan adı uzantılarını seçebiliriz. Son dönemde uzantı tipi sayısı çok arttığı için hangilerinin ne amaçla kullanılabileceği konusunda satın alma yaptığımız firmanın bilgilerine başvurabiliriz.

İstediğimiz alan adı örneğin daha önce com olarak alınmış ise, eğer o site en azından Türkiye’de faal değilse, net uzantılı olanını tercih edebiliriz. Daha önce alınmış pek çok com uzantılı alan adı satılık durumda beklemektedir. Örneğin, kariyer.net sitesi herkesçe bilinmesine rağmen kariyer.com adlı bir site bugüne dek varlık gösterememiştir.

Alan adı alırken nelere dikkat edilmeli diyorsanız aşağıdaki link yararlı bir kaynak olacaktır;

http://www.infolla.com/alan-adi-domain-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Hakkında Bilgin

Yorumlar