Akuafobi

4644_hidrofobii-300x198

                Akuafobi, fobiler arasında orta sıklıkta rastlanan fobilerden biri olarak kabul edilebilir. Sudan korkma, sudan aşırı korkma anlamına gelen bir kelime ve fobidir. Ama bu yüzünüzü yıkadığınız sudan korkma ya da kuduz belirtilerinde olduğu gibi içtiğiniz sudan bile korkma anlamında değildir. Suya girmekten, yüzmekten korkma olarak tarif edilebilir.

Önemli etkileri olan fobiler arasında sayılabilir. Özellikle çocuklarda sosyalleşmeyi kötü etkileyebilir. Fobi sahibinin suya girmesi durumunda ise fobilerin özelliği gereği panik halinin yaşanması ve suyun içindeki davranışların kontrol edilememesi söz konusu olabilir. Dolayısıyla önemli risklerin yaşanabileceği bir fobi olabilir. Bu korkunun nedeni ise çocuklukta yaşanmış bir travmaya, tecrübeye ya da anlatılan olaylara dayanabilir. Ama anlaşılabilecek bir korku olduğu da söylenebilir. Çünkü sonunda boğulma ve ölme riski vardır. Zaten en iyi yüzücüler bile bazı durumlarda ya da ortamlarda tedirginlik ya da güvensizlik yaşarlar. Bu nedenle farklı sebepler yüzünden güvensizlik yaşayan ve suya girmekten korkan kişiler, anlayışla karşılanabilecek bir fobinin sahibi olarak kabul edilebilirler.

Akuafobi tedavisi, diğer fobilerde olduğu gibi korkunun üzerine gitmeye dayanan bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle yapılabilir. Tabi bu yöntemi desteklemek için bazı egzersizler ve ilaçlar da takviye olarak kullanılabilir. Ayrıca yüzme korkunuzu yenmenize bu konuda tecrübeli olan yüzme eğitmenleri de yardımcı olabilir. Mantık olarak yine korkunuzun üzerine gitmiş ve onu aşmayı denemiş olursunuz.

Hakkında Bilgin

Yorumlar