Afrika Kraliçesi 1951 Yapımı 1.Dünya Savaşı Filmi

The African Queen İngiliz yazar C. S. Forester’in aynı isimdeki kitabından beyaz perdeye uyarlanmış filmidir. 1. Dünya Savaşı filmi olan bu film Amerikan yönetmen John Huston tarafından yönetilmiştir. Bu sebeple film İngiliz Amerikan ortak yapımıdır. Filmin senaristliğini ilk senaryo deneyimi olan sinema eleştirmeni James Agee yapmıştır.  Müziği Allan Gray imzası taşıyan The African Queen’in oyuncuları Humphney Bogart, Katherine Hepburn ve  Robert Morleydir.1951 yapımı olan bu filmin süresi 105 dakikadır.  Filmin bazı sahneleri Türkiye’de çekilmiştir.


theafricanqueen_1dunyasavasifilmi

1.Dünya Savaşı filmi olan The African Queen birbirinden oldukça farklı karakterlerde olan Kaptan Charlie Allnut (Humphney Bogart) ve İngiliz misyoner Rose Sayer’in(Katherine Hepburn) hikâyesini anlatmaktadır. Savaş sırasında hayatta kalmaya çalışan bu iki zıt karakterin mücadelesi konu alınmıştır. ”African Queen” Allnut’un teknesinin adıdır ve filme ismini bu tekne vermektedir.

Rose Sayer (Katherine Hepburn) ve erkek kardeşi Samuel Sayer (Robert Morley) İngiliz Protestan misyonerlerdir. Afrika’da küçük bir köyde görev yapmaktadırlar.  Kaptan Charlie Allnut  ise posta ve malzemeler taşımakla görevlidir. Rose Sayer’in baskın, istikrarlı ve kuralcı karakterine karşın alkolik olan Kaptan Allnut kural tanımaz bir kişiliğe sahiptir.  Sayer kardeşler Kaptanın kaba davranışlarına katlanmak zorundadır. İngiltere ve Almanya arasındaki savaş kızışır. Bunun üstüne Kaptan Allnut misyoner kardeşleri uyarır ve bulundukları köyü terk etmelerini ister. Bu isteği önemsemeyen Samuel ve Rose Sayer, köyün yakılıp yıkılmasının ardından durumun ciddiyetini anlarlar.

Ancak Samuel için geç kalınmıştır. Yaşadığı şiddet karşısında akli dengesini ve ardından da hayatını yitirir. Rose Allnut’un teknesine biner ve oradan uzaklaşırlar. Film bu yolculuğu ve yolculuk sırasında başlarından geçen olayları içerir. Maceralı geçen bu yolculukta birçok sorunla karşılaşırlar. Fırtınalar,  akıntılar, vahşi hayvan saldırıları gibi tehlikeleri atlatan çift Alman korumasında olan  bir bölgede Almanlar tarafından saldırıya uğrarlar. Teknenin hasar görmesi sonucu deltada labirente sıkışan Rose ve Allnut Alman   Botu ”Luisa” ile burun buruna gelir. Tüm bu  yaşananlar zıt karakterde olan Rose ve Allnutu birbirine yakınlaştırmıştır. Zamanla birbirlerine benzeyen çift arasında duygusal bağ oluşmaya başlamıştır. Alkolü bile bırakan Allnut, Rose için ne kadar fedakârlık yapabileceğini göstermiştir.

1.Dünya Savaşı filmi olan bu film savaş sahnelerinden çok iki karakterin yaşadığı olayları gözler önüne serer. Başarılı oyunculukları Katherine’e en iyi kadın oyuncu, Humphrey ise en iyi erkek oyuncu ödülünü getirmiştir.  Ulusal Film Arşivinde korumaya alınan bu film izlenmesi gereken filmlerden biridir.

*-The African Queen filmi 1. Dünya savaşını konu alır. Eğer 1. Dünya savaşı filmleri arıyorsanız mutlaka The African Queen filmini izlemelisiniz. Film imdb üzerinden izleyiciler tarafından 7,9/10(konunun eklendiği tarih itibari ile 58.749 izleyici tarafından oylanmıştır.) puan almış mutlaka izlenmesi gereken filmler listesindedir.

Not: İzlenesi 1. Dünya savaşı filmleri listesi sayfamızdan sizler için paylaştığımız diğer 1. Dünya savaşı filmlerine göz atabilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar