Acemi Birliğine Giderken Neler Götürülmeli ?

acemibirligi

Acemi birlikleri, askerliğe ilk adım atılan yerlerdir. Asker olmaya karar verdiğinizde size askerliği anlatmak ve asker gibi yetiştirmek üzere sevk ettikleri ilk noktadır. Kapıdan girdiğinizde güler yüzlerle sizleri karşılarlar ve askerlik görevinin önemini vurgulayan cümlelerle eğitim alacağınız tabur ve bölüğe kaydınızın yapılması için kayıt kabule yönlendirirler. Sizlerle birlikte çok sayıda yeni acemi asker olacağı için önünüzde kalabalık bir sıra olacaktır.

Sıranın size gelmesi ile birlikte kaydınızı yaparlar ardından giyindirme bölümüne gönderirler. Burada üzerinize uygun askeri elbiseler ve botunuzu verirler. İstihkak olarak çorap, iç çamaşırı gibi yine askeri yeşil renkte malzemeleri alırsınız. Kamuflajınız belinize uygun olmayacaktır. Çünkü çok fazla sıra olduğu için doğru bedene denk gelen çok nadir asker vardır. Bu nedenle acemi birliği eğitimi boyunca bol elbiseler ile dolaşacaksınız. Dağıtım izni kullandığınızda yada usta birliğine gittiğinizde ilk çarşıya çıktığınızda bu elbiseleri dışarıda terzide kendinize göre ayarlatabilirsiniz.

Acemi Birliklerine Gelirken Neler Getirilmeli;

 • İnternette bolca kaynak var ama bunların çoğu gereksiz arkadaşlar. Size vereceğim ilk tavsiye acemi birliğine gelirken bolca sabır getirin.
 • Devlet 2 şer adet boxer, atlet(4 adet verilir iki yazlık iki kışlık) ve çorap veriyor. Bunları sürekli yıkayabileceğiniz bir ortam bulunmuyor acemi birliğinde dilerseniz 3’er tane de siz alın ve hafta sonu faaliyet olmadığı için yıkayarak diğer hafta giyebilirsiniz.
 • Tırnak makası, çengelli iğne götürün. Çengelli iğne, yorgan, yatak ve yastığınızı hergün dakikalarca uğraşarak yapmak yerine gerdirmenizi sağlar. Tırnak makası ile her hafta düzenli tırnaklarınızı kesin. Özellikle ayak tırnaklarınızı. Acemi birliklerinde bolca uygun adım yürüme eğitimi alacağınız için botun için uzun tırnaklı ayaklar gerçekten çok fena rahatsızlık veriyor.
 • Pişik kremi veya pudra. Pişik kremini öneririm. Hafif kilolu iseniz ortama alışıncaya kadar birkaç kez pişik olacaksınız. Yıkanma şansınız hergün olmadığı için canınızın yanmasını istemiyorsanız mutlaka pişik kremi götürün.
 • Ufak bir kadife bez kestirin. Acemi birliği boyunca hergün botunuzu boyayacaksınız. Buda size zaman kaybettirecek. Bu nedenle terziden alacağınız ufak bir kadife bez ile hergün silerseniz sanki boyamışçasına botunuz parlar ve size de sabah kalk ile kahvaltı içtiması arasında zaman kazandırır.
 • İğne iplik. Muhtemelen kamuflajın arası yırtılacak. Bunun sebebi kilolu olup olmamanız değil. Ani bir kararla istikamet yiyip birden kendinizi yere bırakırsanız kamuflajınızda unutamayacağınız yırtıklar oluşabilir. Bu anlamda işinize çok yarayacak olan şey iğne ipliktir.
 • Bozuk para. 1 TL’lik bozuk para getirmenizde fayda var. Öğle arası ve eğitimden arta kalan zamanlarda birşeyler yiyip içmek isteyeceksiniz. Kantinde sıra beklemek istemiyorsanız otomatların başında çok 1TL harcayacaksınız.
 • Mach 3 yada 5 bıçaklı kaliteli bir traş bıçağı edinin. Devletin verdiği istihkaklar birkaç traştan sonra cildinizi anormal şekilde tahriş ediyor.
 • Devletin verdiği şampuan oldukça kaliteli. Bakmayın herkesin lafına. Kelliğe neden olmuyor ben 6 ay boyunca kullandım. Bu nedenle şampuan almanıza gerek yok. Ama el yüz yıkarken cildinizi yağlandıracak dove gibi sabun alabilirsiniz.
 • Kitap okumayı seviyorsanız yanınıza birkaç tane kitap alın. Acemi birliğinde kitaba kimse bir şey demiyor. Kitap okumayı sevmiyorsanız yine yanınıza birkaç kitap alın çünkü askerde kitap okumayı seveceksiniz. Ayrıca 9 gibi yat verildiği için lambalar söndürülecek ve karanlıkta kitap okuyamayacağınız için gece yatarken kitap okumayı sağlayan bazı lambalar mevcut bunlardan da edinmenizde fayda var.
 • Çanta valiz vb. şeyleri doldurup götürmeyin. Eğitim bittiğinde usta birliğinize giderken zaten neredeyse 1 koca valiz askeri malzemeniz daha olacak. Bu nedenle bu malzemeleri taşırken zorlanabilirsiniz.
 • Piyade telefon, sivil hat ve şarj aletinizi götürün. Zaman zaman askeri gazinoda telefonu şarj eder kullanırsınız. Askercell kullanmak istemiyorsanız sivil hattınızı askercell zamanlarında kullanın.
 • Askeriyenin eşorfmanı oldukça kaliteli. Ama ben yinede giyemem felan diyorsanız kendinize lacivert renkte bir eşorfman altı alın ve onu götürün. Usta birliğinde dilediğiniz rengi giyebilirsiniz ama acemi birliğinde rengin lacivert olmasına özen gösterin.
 • Tüfekli tüfeksiz ordu jimlastiği hareketlerini öğrenin ve yanınızda bulundurun. Hem acemi birliğinde hemde usta birliğinde bolca ihtiyacınız olacak.

Ben 22 gün acemilik yaptım. Çok değerli arkadaşlar edindim çok güzel zaman geçirdim. Askerlik bahsettikleri kadar durağan bir yer değil. Bu nedenle çok fazla stres yapmayın ve tadını çıkarın. Şunu unutmayın, bir daha hiç kimse size bunları yapmak için zorlamayacak. Şimdiden hepinize hayırlı teskereler.

Resim : Akşam Gazetesinden Alıntıdır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar