A Wednesday – Çarşamba Günü 2008 Yapımı Hint Filmi

A Wednesday, Hindistan adalet ve polis teşkilatını eleştiren ve izlerken ne de çok ortak yanımız varmış dediğim filmlerden bir tanesi. Sıradan bir adamın 4 hafta içerisinde internetten öğrendikleriyle 4 El Kaide üyesini polisin elinden önce kurtarıp sonra öldürmesini işliyor.

a-wednesday-suskunserseri-kapak

Sıradan bir adamın polis karakoluna giderek cüzdanını kaybettiği ihbarını yaparken başlayan film, aynı adamın 4 farklı yere bomba yerleştirdiğini iddia ederek rastgele seçtiği 4 El Kaide örgütü üyesi teröristi polisle pazarlık sonucu bir yere topluyor ve ardından oraya yerleştirdiği bomba ile üçünü öldürüyor.Diğer terörist ise polis memuru Arif sayesinde hayatta kalıyor.

Fakat o dördünün de ölmesini istiyor. Bu nedenle 4. teröristi öldürmeleri için polisle tekrar pazarlığa oturuyor, polisin yapacak bir şeyi olmadığı için pazarlığı kabul etmek zorunda kalıyor. Bunca olayı neden yaptığını anlatınca insanın hak veresi geliyor. Adaleti kendi sağlamak istiyor çünkü suçsuz birinin suçsuzluğunu kanıtlamanın 10 sene sürdüğü bir ülkede yaşadığının farkında.

Naseeruddin Shah in a still from the movie _A Wednesday_ shown to user
Naseeruddin Shah in a still from the movie _A Wednesday_ shown to user

Hindistan’da trenlere koyulan bombalar yüzünden birçok kişi hayatını kaybetti. Bir bomba da adamımızın sürekli bindiği trene koyulmuş fakat o gün treni kaçırması ile kıl payı kurtulmuş.” Benim ölmeme karar verecek olanlar onlar değil” cümlesiyle filmin sonu çelişse(Filmin sonunda rastgele seçtiği 4 teröristin ölümüne karar veren kişi olması) de adalet mekanizmasının işlememesinin insanlar üzerinde nasıl etkiler kuracağını aktarması hoşuma gitti.

Filmde dikkatimi çeken bir diğer şey ise bilginin kontrol altında olması gerektiği. İnternet üzerinden yayınlanan birçok websitesinde bombanın nasıl yapılacağının anlatıldığını dile getiren gizemli adam, teknolojinin bizlere olan faydası kadar aslında zararlarının da olduğunun farkında. Umarım bir gün bizlerde farkına varırız ve dünya daha yaşanılası bir yer haline gelebilir.

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt1280558/

Ayrıca Sizler için hazırladığım en güzel Hint Filmleri listemide ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Eğer izlemedikleriniz varsa mutlaka bir göz atın derim.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar