Nirvana

 

               

Nirvana, ruhun eğitim ile gelişim seviyesinin en üst düzeye çıkması anlamına gelmektedir.
Nirvana, ruhun eğitim ile gelişim seviyesinin en üst düzeye çıkması anlamına gelmektedir.

Nirvana kelimesi, Sanskritçede ‘dışarı’ anlamına gelmekte olan ‘nir’ kelimesi ile ‘üflemek, nefes vermek ya da esmek’ gibi anlamlara gelen ‘va’ kelimesinin birleşmesi ile türetilmiş bir sözcüktür. Bu nedenle kelime anlamı olarak ‘dışarıya üflenmiş’ ya da ‘dışarıya esmiş’ şeklinde anlaşılabilecek bir anlamı vardır. Hinduizm ve yoga gibi felsefelerde, farklı doğu (mistik) dinlerinde manevi kurtuluşu anlatmak üzere kullanılmaktadır.

Nirvana, ruhun özgürleşmesi ve kişinin bedeninin tüm acıları göz ardı edecek şekilde eğitilmesi, ruhun eğitim ile gelişim seviyesinin en üst düzeye çıkması anlamına gelmektedir. Budizm felsefesinde dünya bir çile yeri olarak kabul edilir ve tüm acıların bir gün sona ereceğine inanılır. Bu sonuca ulaşmak isteyen kişiler ise yaşanılan tüm acıları bir kenara bırakır, kendisi zulmetmez ve kötü davranışlarda bulunmaz, anın tadını çıkartmaya çalışır.

Cümle içinde kullanımı ise ‘Nirvana’ya ulaşmak için tüm ihtirasları ve bedensel zevkleri ya da duyguları kontrol altına almak gerekir.’ Şeklinde olabilir.

Hakkında Bilgin

Yorumlar