3 Idıots – 2009 Yapımı Hint Filmi

Böylesine harika bir filmi neden bu kadar geç izledim kendime kızıyorum. Yine bir film listesi yapmak için yola koyuldum. Çok kısa bir zaman içerisinde yayınlayacağım Hint filmleri listemin göz bebeklerinden birisi olan 3 Aptal’ı bugün size anlatacağım.

3aptal_hint_filmi_suskunserseri

Hindistan’da ICE Kraliyet Mühendislik okulunu kazanan Farhan, okula gider. 26 numaralı odada kalacağını öğrenir. Milimetre diye tabir edilen okulun ıvır zıvırı ile ilgilenen genç çantaları kapar ve odanın yolunu tutar. Odanın içerisinde Raju mühendislik okulunu kazandığı için tanrıya şükrediyordur.

Hindistan dini konudan farklılıklarla dolu bir ülke. İki oda arkadaşı çömezlerin hoşgeldin törenine katılırlar. Fakat tören esnasında olaya geç kalan birisi vardır. Ranço, törene katılmayı reddeder ve töreni düzenleyen üst sınıfların sene boyunca kapının önüne işeme tehdidiyle karşılaşır.

Fakat o tam bir mühendistir, hemen elektirik akımını sağlayacak bir düzenek ile işeme eylemine giren üst sınıf öğrencisini akıma kaptırarak bu eylemi daha başlamadan bitirir. Virüs okulun dekanı, oldukça sert ve okulun ülkenin en iyi okulu olması için çalışmalar yapan mühendislikten çok öğrencileri yarışa hazırlayan bir adam.

filmin_virusu_3idiots
Filmin Virüsü 🙂

Ranço ile daha ilk tanışmada dolma kalem ve kurşun kalem tartışması ile Virüs ondan 4 sene boyunca çok çekeceğini bilir. Oldukça eki olan Ranço Hindistan’ın eğitim sistemine karşı fakat zekiliği ile bu sistemi alt eden bir öğrenci olarak karakterize edilmiş.Film, Aamir Khan tarafından canlandırılan Ranço karakteri 4 yıl boyunca mühendislik fakültesinde Farhan ve Raju ile olan maceralarını anlatıyor.

uc_aptal_rajunun_ailesi
Raju’nun Ailesi – 3 Idiots

Raju’nun babası felçli, annesi ise emekli bir öğretmen. Birde evde kalmış kız kardeşi var. Farhan ise diktatör bir babanın oğlu. Aslında doğa fotoğrafçısı olmak istiyor fakat babası onun mühendis olması için ICE’ye göndermiş. Ranço ise zengin bir ailenin çocuğu.

Dönem ödevlerini tamamlayamayan ve bağımsız bir kamera ile desteklenmiş uçan helikopter icat etmeye çalışan son sınıf öğrencisi dekandan tören günü için bilgi almak ister. Fakat dekan çocuğun babasına okulunu bitiremediğini söyler. Projenin bitmediği için okulunda bitmeyeceğini bildirir. Ranço o helikopteri uçurmayı başarır ve sürpriz yapmak için onun pencereden görmesi için helikopteri uçurarak kamerası ile aşağıdan ona seslenir. Fakat kamera onun odasına geldiğinde çocuk kendini asmıştır.

Ranço bu durumdan Virüs’ü sorumlu tutar. Virüs ise Raju ve Farhan’ı onun yanından uzaklaştırmak için elinden geleni yapmaktadır. Farhan kalmaya diretir fakat Raju ailesinin durumu yüzünden yanından ayrılır ve Çatur’un yanına yerleşir.

piyaveranco
Piya ve Ranço

Raju’nun babası hastalanır ve acilen hastaneye yatması gerekir. Virüs’ün kızı Piya doktordur ve Ranço haberi duyduğunda onun yanındadır. Hemen Piya’nın motoru ile Raju’nun evine giderler.Raju’nun babasının durumu ağardır ve acilen hastaneye yatması gerekmektedir.

Bu nedenle vakit kaybetmeden motorsiklet ile adamı hastaneye götürürler. Raju hastaneye geldiğinde ise Ranço’ya bağırmaya başlar. Fakat doktorların kendi aralarındaki zamanında yetiştirildiği için kurtulma şansı çok büyük demesi ile Raju’nun öfkesi bir anda sevgiye dönüşür.

Filmin devamını anlatmayacağım. Film hakkında bilgi vermeden önce aktardığım sahnede geçen bir repliği yazmak istiyorum.

Piya – Siz gidin artık yarın sınavınız var.
Ranço- Sınavlar Hep var ama Babalar 1 kere var !

olizvel
Filmden sonra ağzınıza dolanacak olan Ol iz Vel 🙂

Hindistan’daki eğitim sistemini aşağılan bu filmde entrika, dram ama daha çok eğlence hissetmeniz normal. Yine film içinde uyarlanmış Hint Müziği ve klipleri de bolca göreceksiniz. Mutlaka izleyin arkadaşlar. Ol iz Vel 🙂

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar