2018 Erken Rezervasyon Ne Zaman Başlar ?

İyi kötü yeni bir yıla girdik ve birçok çalışanın aklında hep yıllık izin ve tatil vardır. 2018 yılnda mükemmel bir tatil için erken rezervasyon yaptırmak önemlidir. Sezonda gecelik 300-500 TL olan odaları erken rezervasyon ile çok çok uygun fiyata kiralayabilir ve tatilde hem maddi anlamda zorlanmamak hemde keyfinizi kaçıracak durumlardan kaçınmak amacıyla mutlaka planınızı ona göre yapmalısınız. Tatil dediğimizde çoğumuzun aklına deniz, kum, güneş gibi kavramlar gelir. Bu nedenle bu anlayış yaz turizmiolarak adlandırılır.

Firmalarında çoğu kış dönemi tadilat ve yenileme işlemleri ile uğraşacağı için kendini yepyeni bir yaz deneyimine hazır etmekle meşguldür. Kışın ortasında yani 2017 yılının Aralık ayı itibari ile erken rezervasyon dönemi başlar, yaz mevsiminin başına kadar devam eder. Önünüzde kocaman bir 6 ay var. Tatil günleriniz belli olduğunda bu süre zarfında herhangi bir turizm acentasına giderek çok daha uygun fiyata tatil yapma şansınızı arttırabilirsiniz.

Erken Rezervasyon Neden Önemli

Çoğumuz orta düzeyde bir yaşam sürmekte. Bu nedenle birkaç ayda kazanacağımız parayı birkaç günde çarçur etmeyin. Erken rezervasyon bunun önüne geçer. Birde tatil dönemi nereye gitsem, orası mı güzel yoksa şurası mı diyerek ani kararlar verip pişmanlık yaşamanızın önüne geçer. Tatile gitmeye karar verdiyseniz, öncelikle tercihlerinizi belirleyin ve uzun bir süre tercihleriniz üzerinde istişare yapın. Ardından kesinleştirdiğinizde artık acentalar yada internet aracılığı ile o bölgedeki otel fiyatlarına erişebilir, bütçenize uygun tatil imkanını yaşayabilirsiniz.

Tatile Gitmek için Acenta mı ? İnternet mi ?

Acentalar büyük turizm şirketlerinin alt kuruluşlarıdır. Bu şirketlerin tatil bölgelerinde birçok otel ile anlaşmaları vardır ve seçenekleri fazladır. Nitekim internetin ne kadar güçlü bir araç olduğunu kimse küçümseyemez. İnternet ortamında da faaliyet gösteren büyük turizm şirketleri oluşmaya başladı ve internette otel sayısı, fiyat karşılaştırması gibi birçok etkinliği de gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bazı internet sitelerinde oteli daha önce ziyaret edenlerin yazdığı deneyimleri de görüntüleyebilirsiniz.

Bu nedenle internette erken rezervasyon yaptırmak daha mantıklı geliyor.

Kış Tatili İçin Rezervasyon Yaptırmalı mıyım ?

Kış turizmi için erken rezervasyon  yaz sezonunun başlarından kış mevsiminin başına kadar yapılabilir. Yaz turizminin tam tersini uygulayabilir yine güzel coğrafyamızın bize sunduğu ve kış turizmine uygun, Uludağ, Erciyes, Palandöken gibi kayağın keyfine varacağınız bölgedeki otellerden sezon dışı günlerde erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda ciddi oranda bir indirimde alabilirsiniz. Yaz turizmine oranla ülkemizde kış turizmine uygun yerlerin azlığı nedeniyle birçok kişi sizin gibi düşüneceği için bir yoğunluk olması muhtemel. Bu nedenle elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Kültür Turizmi için Zaman Önemli mi ?

Son zamanlarda tarih turizmi kültür turizmi de önemli bir ölçüde ülkemizde görülmeye başladı. Birçok tur firması Türkiye’nin miraslarını birbir görebileceğiniz turlar oluşturup kültür turizmini gerçekleştirmektedir. Kültür turizminin zamanı şöyle önemlidir. Gideceğiniz bölgenin iklimi orada geçireceğiniz zamanı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ziyaret döneminin uygun bir zamanda tercih edilmesi daha faydalı olacaktır.

Gitmeden Önce Araştırın

Eğer kültür turizmi gerçekleştirecekseniz seçtiğiniz bölgeyi gitmeden önce iyice araştırın. Gözden kaçmış ve tur firmalarının masrafları azaltmak için tercih etmediği bazı doğa ve kültürel güzellikler göz ardı edilebilir. Orada geçireceğiniz zamanlarda imkan bulursanız bu bölgelere göz atabilirsiniz. Tur firmalarını tercih etmeyip kendi imkanlarınızla bölgeye gidecekseniz eksiksiz her bir değeri görme imkanı bulabilirsiniz.

Erken Rezervasyon Yaparken

Erken rezervasyon yaparken bir noktaya daha değinmelisiniz. Yapacağınız dönem nispeten soğuk bir dönem olduğu için yaz turizmi sıcak, deniz, kum cazip gözükecek. Sanki yarın tatile gidecekmiş gibi düşünmeden satın almayın. Gideceğiniz tarihte yaşadığınız yerin ne kadar sıcak olduğunu, gideceğiniz yerin çok daha sıcak olduğunu unutmayın. Bu nedenle tatil yapayım derken pişmanlık yaşamayın.

2018 yılında resmi tatillerin günleri ise aşağıda verilmiştir. Tatil planınızı yaparken bunuda göz önüne almanızda fayda var.

YILBAŞI 1 GÜN 1 OCAK PAZARTESİ
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 1 GÜN 23 NİSAN PAZARTESİ
EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ 1 GÜN 1 MAYIS SALI
ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI 1 GÜN 19 MAYIS CUMARTESİ
RAMAZAN BAYRAMI ARİFESİ 1/2 GÜN 14 HAZİRAN PERŞEMBE
RAMAZAN BAYRAMI 1. GÜN 15 HAZİRAN CUMA
RAMAZAN BAYRAMI 2. GÜN 16 HAZİRAN CUMARTESİ
RAMAZAN BAYRAMI 3. GÜN 17 HAZİRAN PAZAR
KURBAN BAYRAMI ARİFESİ 1/2 GÜN 20 AĞUSTOS PAZARTESİ
KURBAN BAYRAMI 1. GÜN 21 AĞUSTOS SALI
KURBAN BAYRAMI 2. GÜN 22 AĞUSTOS ÇARŞAMBA
KURBAN BAYRAMI 3. GÜN 23 AĞUSTOS PERŞEMBE
KURBAN BAYRAMI 4. GÜN 24 AĞUSTOS CUMA
ZAFER BAYRAMI 1 GÜN 30 AĞUSTOS PERŞEMBE
CUMHURİYET BAYRAMI 1,5 GÜN 28 EKİM
29 EKİM
PAZAR
PAZARTESİ

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar