2. Dünya Savaşında Nazilerin Kullandığı Tabancalar

2.Dünya savaşında Nazilere bağlı kuvvetler tarafından kullanılan tabancalar listemize hoşgeldiniz. Nazilerin silah gücünü tanımanız için oluşturduğumuz bu yazımızda bazı özel terimler kullanılmıştır. Bu askeri terimleri tabanca modelllerinden önce incelemenizde fayda var.

Modellere geçmeden önce model açıklamarında kullanılan Nazilerin savaş yıllarındaki askeri birimlerini tanıtalım.

  • Wehrmacht; Nazi Almanyasının Kara Kuvvetleridir.
  • Luftwaffe; Nazi Almanyasının Hava Kuvvetleridir.
  • SS; Naziler tarafından elit askerlerden oluşan özel askeri birimdir.
  • Waffen-SS; SS’in ağır silahlı askeri tümenleridir.
  • Kriegsmarine; Nazilerin donanma birimidir.
  • Volkssturm; Yurt Muhafızları adındaki Nazi oluşumudur.
  • Panzergrenadier; Nazilerin zırhlı askeri tümenleridir.
  • Feldgendarmerie; Nazilerin Askeri polis oluşumudur.
  • Fallschirmjäger; Alman Hava kuvvetleri Paraşütçü birlikleri.

1# Astra 300

LuftWaffe birimleri tarafından kullanılan hafif tabancadır. 7.65 17mm mermi atabilme kabiliyetine sahiptir. 1941 yılında üretime başlanan Astra 300 1944 yılına kadar 85.390 adet nazi Lufrwaffe birimlerine dağıtılmıştır.

2# Astra 400

Astra 300’ün geliştirilmiş versiyonudur. 9×23mm Largo mermi atma kapasitesine sahiptir. 1941’de üretilmeye başlanan Astra 400’ün tasarımı 1920’li yıllara aittir. İspanya menşeili bir tabancadır.

3# Astra 600

9 mm Parabellum mermi atma kapasitesi bulunduran bu silah Astra 400’ün bir üst versiyonudur. Savaşın sonuna kadar nazilere teslim edilmiştir.

4# Astra 900

Diğer sürümlerine göre farklı yarı otomatik bir tabancadır. Dipçik eklenerek makineli tüfek şeklinde kullanılan seçenekleri vardır. Yine İspanya menşeili bir tabancadır. 7.63 × 25 mm Mauser mermisi atabilmektedir.  Nazilerin Wehrmacht birimleri tarafından kullanılmıştır.

5# Browning Hi-Power

Nazilerin önemli birimleri tarafından kullanılan tabancadır. Waffen-SS’ler ve Fallschirmjäger’ler tarafından kullanılmıştır. 9 × 19 mm Parabellum mermi atma kapasitesine sahiptir. Naziler savaş yıllarında 320 Bin adet Browning silah üretmiş ve kullanmıştır.

6# ČZ vz. 27

Çek Cumhuriyetini işgal eden naziler onların güçlerinide savaşta iyi bir şekilde yönetmiş ve kullanmıştır. Wehrmacht, SS birimleri ve Polisler tarafından kullanılmıştır. 7.65 mm Browning / .32 ACP mermi atma özelliğine sahiptir.

7# Dreyse M1907

Wehrmacht birimleri ve Volksturm birimleri tarafından kullanılan bir tabancadır. 7.65 x 17 mm SR atma özelliği ile Astra 300’e benzemektedir. Nazi silah fabrikası Rheinmetall tarafından üretilmiştir.

8# 37ºC 37M

Macar bir silah modeli Macaristan’ın Axis birliğine dahil olmasıyla Nazilerin emrine girmiştir. Elit Luftwaffe birimleri tarafından çokça kullanılmıştır.

9# FN Model 1910

Belçika’da faaliyet gösteren FN Herstal fabrikaları tarafından Nazi işgalinden sonra üretilmeye başlanmıştır. 7,65 × 17 mm Browning mermi atabilme kabiliyeti vardır. Wehrmacht ve Luftwaffe birimleri tarafından kullanılmıştır.

10# FN Modeli 1922

Belçika’da faaliyet gösteren FN Herstal fabrikaları tarafından Nazi işgalinden sonra üretilmeye başlanmıştır. 7,65 × 17 mm Browning ve 9 × 17mm Browning mermilerini atabilme kabiliyeti vardır. Wehrmacht, Luftwaffe, SS ve özel devlet adamları tarafından kullanılmıştır.

11# Kongsberg Colt

WehrMacht ordusu tarafından kullanılmak üzere Kongsberg firması tarafından üretilmiştir. 8200 adet savaş boyunca üretilen ve kullanılan Kongsberg Colt silah miktarıdır.

12# Luger P08 tabanca

Wehrmacht,  Luftwaffe ve  Waffen-SS tarafından kullanılan çok etkili bir tabancadır. Bu birimlerde rütbeliler tarafından kullanılmaktaydı.

13# Mauser HSc

Alman silah üreticisi Mauser tarafından üretilmiş ve 2. Dünya savaşında Kriegsmarine,Heer, Luftwaffe ve  Waffen-SS birimleri tarafından kullanılan bir modeldir.

14# Mauser C96

Luger’in üst kısmına yerleştirilen bir mekanizmayla otomatik bir tabancaya dönüşen Mauser C96 yine Waffen SS ve Wehrmacht tarafındna savaş yıllarında kullanılmıştır.

15# Radom wz.35 Vis

Polonya’nın işgalinin ardından Polonyalı silah üreticisi FB “Łucznik” Radom tarafından Nazilere kazandırılan bir tabancadır. Savaşta Fallschirmjäger ve  Feldjandarmerie birimleri tarafından kullanılmıştır.

16# Steyr M1912

Avusturya’nın ilhak edilmesiyle Nazilerin emrine geçen Steyr fabrikalarında üretilmiştir. Nazilerin kara ordusu Wehrmacht tarafından savaşta kullanılmıştır.

17# Sauer 38H

Horossuz hafif yarı otomatik nazi tabancasıdır. Alman üretimi olan Sauer 38H modeli Wehrmacht ve Luftwaffe tarafından kullanılmıştır.

18# Star Bonifacio Echeverria

İspanya Menşeili bir başka tabanca modeli yine savaş yıllarında Nazi orduları tarafından kullanılmıştır. En çok kullanan Nazi birimi ise Luftwaffe’dır.

19#  Volkspistole

Savaşın sonlarına doğru üretilmeye başlanmıştır. Ekonomik açıdan Nazilerin sorunlar yaşamasıyla oldukça basit bir mekanizmaya ve kalitesiz malzemeye sahip bir tabanca modelidir. Nazilerin Volkssturm birimleri tarafından kullanılmıştır.

20# Walther P38

Walther P38, 9 × 19 mm Parabellum kabiliyetli Wehrmacht, Luftwaffe ve seçkin Waffen-SS birlikleri tarafından kullanılması için tam 480 bin adet üretilen tabanca modelidir.

21# Walther PP

Walther PP Alman silah üretici Carl Walther GmbH tarafından üretilen ve Nazilerin savaşta çokça kullandığı bir tabanca modelidir.7.65 x 17 mm SR kabiliyetli bu tabanca Wehrmacht, Luftwaffe, Panzergrenadier ve  Waffen-SS tarafından kullanılmıştır.

22# Walther PP-K

Walther PPK Alman silah üretici Carl Walther GmbH tarafından üretilen ve Nazilerin savaşta çokça kullandığı bir tabanca modelidir. Walther PP modelinin aksine 7.65 x 17 mm SR’in yanına 9 × 17 mm Kurz mermi  kabiliyeti bu modele eklenmiştir. Tabanca Wehrmacht, Luftwaffe ve  Waffen-SS tarafından kullanılmıştır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar