2. Dünya Savaşı – Merkür Harekatı – Girit Muharebesi

Hitler , savaşın dönüm noktası olarak belirtilen Barbarossa Harekatına başlamadan önce İngiltere’nin müttefiği olan Yunanistan’ı işgal etmek amacıyla kısa ve hızlı bir harekat planı ister. Merkür harekatı olarak bilinen ve Girit Muharebesi olarak tanıdığımız bu harekat 20 Mayıs 1941 yılında Alman paraşütçülerinin uçaktan atlayarak hedefe ulaşması ve işgal edilecek stratejik adalar ve şehirleri ele geçirip fazla zaman kaybetmeden Barbarossa Harekatını başlatmak için savaş boyunca kullandığı Blitzkerg yani yıldırım harekatını bu sefer havadan denemeye karar verir.


Thousands of Fallschirmjager were dropped onto Crete.

Alman paraşütçüleri Girit Üzerine inerken Resim : greekodyssey.typepad.com

Savaşın hemen hemen her anında yer alan Alman zırhlıları ve ağır Tankları bu sefer yerini pike ve bombardıman uçaklarına bırakacaktı. İngilizler’in Akdeniz’de Kıbrıs , Mısır ve Bazı ege adalarını kontrolünde bulundurması , Hitler için Sovyetler Birliğine yapacağı saldırıda yeni bir cephe daha açılması korkusunu uyandırıyordu. Sovyet topraklarının çok geniş olması , bu topraklarda ilerleyen Wehrmacht’ın geriye dönüp sınırlarını korumasını oldukça güç bir hale sokacak ve Rus birliklerinin toparlanmadan belirlenen stratejik noktalar ele geçirildiğinde Rusya Hitler’in egemenliğine girecekti.

Böylesine büyük bir operasyonu tehlikeye atmamak için en hızlı yöntemi yani hava indirmeyi seçti. Girit adasının stratejik noktalarında İngiliz birlikleri yer alıyordu. Adada bulunan havalimanı Alman paraşütçülerinin ele geçirmek istediği en önemli noktalardan biriydi. Burada oldukça fazla bir direnişle karşılaşan Alman hafif paraşüt indirme birliği 20 Mayıs gecesi havalimanını ele geçirmeyi başaramazlar. Ertesi gün ise yedek birlikleride kullanan Hitler havalimanının kontrolünü eline geçirir. Artık düşman bölgesinde Alman uçaklarının bakımı ve takviyeleri yapılacağı bir alana kavuşmuştur.
alman_luftwaffe_cizgi

Alman Hava Kuvvetleri(Luftwaffe) Temsili El yapımı Resim

23 mayısta ise Bölgede konuşlanan İngiliz Donanması Alman hava kuvvetlerinin yoğun saldırılarına karşı gelememiş ve Mısırdaki bir limana geçilmek zorunda kalmıştır. Çekilme işlemini bölgede direnen İngiliz ordusunu da dahil ederek Alman pike saldırı uçaklarının hedefi olan 3 Kruvazör ve 6 Destroyer savaş gemisini Ege’nin serin sularına gömmüştür. 15 gemi ise neredeyse kullanılamaz hale gelmiştir.

Almanlar bu savaşı kazanıp Balkanlar bölgesini ele geçirmiş fakat aşırı derecede zaiyat vermiştir. Bu nedenle paraşüt ile indirme savaş bitene kadar bir daha hiçbir kullanılmamıştır.İstatisliki bilgilere gelecek olursak , İngilizlerin 40 bin asker gücüne karşılık Almanlar 32 bin civarı asker ile savaşa dahil olmuştur. Almanlar ayrıca 280 Bombardıman uçağı , 150 pike bombardıman uçağı , 500 nakliye uçağı ve malzemeleri taşımak için 80 adette planör kullanmıştır. Bu savaş sonrası İngilizlerin 9 Gemisi başmış Almanların ise 370 uçağı yok olmuştur.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar