1962 Yapımı En Uzun Gün Filmini İzledim

İkinci dünya savaşı filmlerinin büyük kısmını izlediğimi düşünüyordum ki geçen gün Wikipedia’da bulduğum 2.dünya savaşı filmleri arşivine kadar. Orada 100 den fazla film olmasına rağmen 40 tanesine yakınını izlemişim. Yani yarısına bile ulaşamadım. Fakat bunun nedeni benim araştırmamış olmam değil Alt yazılarını dahi yok birçoğunun.

Bende yola koyuldum ve araştırmalara başladım. Bunun üzerine sürekli olarak Allies birliklerine ait yani İngiliz Amerikan gibi ülkelerin çektiği filmler ile Axis yani Almanya’ya ait filmleri izledim hep yada mini televizyon serilerini.Fakat hiç Japonlar tarafından yapılan ikinci dünya savaşı filmlerine bakmamıştım. Wikipedia’daki sayfaya ulaşmamda bu konu üzerine yaptığım araştırmadan sonuçlandı.

02_longest_day_bluray

Bu arada En Uzun Gün filminin Japon filmi olduğunu zannetmeyin sadece olayın gelişimini de aktarayım dedim. Tabi boş koymak yok size bulduğum ama henüz fırsat bulupta izleyemediğim iki Japon filmi Tora! Tora ! Tora ve İnsan Manzaraları isimli filmleri de  önereyim yeri gelmişken.

En Uzun Gün , Almanların neredeyse bütün Avrupa kıtasını işgal etmesi üzerine İngiliz ve Amerikan kuvvetleri bir istila planlar. Bu istila İngiltere ile Fransa’nın birbirine en yakın olduğu ve Kanal denilen bölgenin üzerine kurgulanır. Amerikan askerleri  günlerdir gemilerde bekletilmektedir. Askerler siyah kusmaya başlamışlardır ve moraller oldukça bozuktur. Fakat bu savaş yüzünden değil günlerdir denizin ortasında demir atmış Amerikan gemilerinin içerisinde karaya dahi çıkamamalarıdır. Bir yandan da Fransadaki Fransız ordusunun geri kalanları birbirleri ile haberleşmek ve Fransa’nın ileri gelenlerinin İngiltere’ye sığınması ile İngiliz bir radyo kanalında sürekli Fransa’da ki asi gruplarına mesajlar gönderilmektedir.

enuzungunfilmi1962yapimisavasfilmi_2

Almanlar ise Kanal bölgesinde bulunan Fransız sahilleri boyunca 6 milyon adet mayın yerleştirmiş ve olası bir taarruzda Amerikan ve İngiliz çıkarma kuvvetlerini dağıtmayı planlamaktadır. Savaş Fırtına ve yağmur yüzünden bir türlü gerçekleşmemektedir. Bu nedenle Almanya savaş oyunları yarışmasına katılmak üzere Alman Generalleri birbir Almanya’ya dönmektedir.

Cephede kalan en yetkili generalin ise filmde geçen bir sahnede onlar Kanaldan saldıracak ben olsam Onları kanalda oyalarken Normandiya’dan yani Fransa topraklarının İngiliz topraklarına en uzak olduğu kısımdan karşı taarruz yapardım beklemedikleri anda onları gafil avlardım konuşmasını duyduktan sonra en etkilendiğim sahne olduğunu söyleyebilirim.

Daha fazla sabırları kalmayan Amerikan komutanları ve İngiliz yetkilileri İstila ismini verdikleri Avrupa çıkarmasını başlatma kararı alırlar. Fakat beklenildiği gibi Almanların tam anlamıyla hazır oldukları kanal üzerinden değilde Almanların daha etkisiz olduğu Normandiya üzerinden başlatırlar ilk hamleyi.Amerikan Hava kuvvetleri bünyesinde bulunan Paraşüt 82 ve 101. müfrezeler Normandiya’da bulunan köprüyü ele geçirmek için hamle yaparlar.

enuzungunfilmi1962yapimisavasfilmi3

00:11 de başlayan istila hareketi 1 gün sürmüş ve Almanlar Fransa topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Filmde en önemsediğim bir diğer bölüm ise Generalin Hitlerin emrindeki panzer birliğini harekete geçirmek istemesi fakat istilanın somut olarak başladığına karşı bir gerekçe olmadığından Hitlerin uykusundan uyandırılmaya korktukları için yani Avrupa’da gelmiş geçmiş en önemli liderin uykusunun çok sorunlu olması ve uykudan uyandırıldığında birçok kişinin kellesinin gideceğinden dolayı uyandırılmaması yüzünden kaybedilmiş bir savaş. Eğer Hitlerin emrindeki Panzer birliği Normandiya’ya kaydırılsaydı şuan Avrupa’da halen hüküm süren bir Alman imparatorluğu olacaktı.

Filmin diğer unsurlarından bahsetmek gerekirse Film siyah beyaz. İzledikten sonra internette ilk aradığım şey ikincisinin olup olmadığıydı. Aslında film hem yarıda kesilmişti hemde geç başlamıştı diyebilirim. Çünkü ilk 25 Dk’sında savaş filmi olduğunu anımsatan çok fazla sahne yok. Günümüz teknolojisiyle yarışacak bir film olmasa da gerçekten ağır savaş unsurları içeriyor. Bizim kara murat gibi Cüneyt arkın filmleri  kadar basit olmasa da askerlerin ölüm hali biraz basit gibi.

Fragman;

Filmde dikkatimi çeken cümle ise ;

Tanrı Kimin yanında Merak Ediyorum..

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0056197/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar