1. Dünya Savaşı Konulu Diziler Listesi

Altyazı severlere yine harika bir dizi listesi hazırladım. Dünyadaki birçok imparatorluğun yıkımına neden olan Birinci Dünya savaşı konulu bu savaşa taraf olmuş ülke insanları tarafından hazırlanmış diziler.

Birbirinden güzel filmlerden oluşan 1. Dünya Savaşı Filmlerini hala izlemediyseniz gerçekten film izliyorum demeyin..

1- GalliPoli – Gelibolu Avusturalya

gallipolidizisi-yenibirsey

Sadece bir sezon süren Anzakların 25 Nisan 1915 tarihinde yaptığı çıkarmayı aktaran 7 bölümlük 1. Dünya savaşı dizisidir. 46 dakikalık bölüm uzunlukları ve resmi dil olarak İngilizce kullanan bu dizi, Çanakkale Savaşı taraflarından Anzakların yaşadıklarını canlandırmaktadır. Dizide Türk oyuncularda yer almaktadır.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt3577058/

2 – Fall of Eagles – Güz Kartalları 1974 İngiltere

fall-of-eagles-dizisi

BBC televizyonu için 1974 yılında çekilen 13 bölümlük 1. Dünya savaşı dizisidir. 50 ile 56 dakika arası olan bölüm uzunluklarına sahiptir. Avusturya-Macaristan, Almanya ve Rusya’nın çöküşünü konu almaktadır. Dizinin ilk bölümü 1856 tarihinde başlar ve dizinin 13. bölümü yani son bölümü 1918 tarihini konu alır.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt0207885/

3- Ansacs – Anzaklar 1984 Avustralya Yapımı

ansacs-anzaklar-1984

Yine bizim tarihimizde yere sahip olan Anzakların ön plana çıkarıldığı Avustralya yapımı 1. Dünya savaşı dizisidir. 5 bölüm halinde hazırlanan bu dizinin her bölümü 2 saat uzunluğundadır. Dizi, 568 Bin düşman kuvvetlerine karşı 315 Bin Türk‘ün savaştığı Gelibolu savaşında savaşan Avustralya İmparatorluk güçlerine bağlı 8. Müfrezeyi yansıtıyor.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt0088479/

4- Anzac Girls – Anzak Kızları 2014

anzac-girls

Avustralya tarafından yapılan 6 bölümlük savaş ve drama dizisidir. 2014 tarihinde yayınlanan ilk bölümüyle dizi piyasaya çıkmıştır. Dizinin orjinal dili İngilizcedir. Dizide Avustralya ordusunda görevli hemşireler canlandırılmaktadır. Anzaklar ile alakalı bir dizi olduğu için Çanakkale cephesi canlandırılmıştır.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt3078602/

5- Deadinee Gallipoli 2015

deadline-gallipoli

Avustralya tarihine sahip çıkıyor. Nasıl Amerika Vietnam savaşını Holywood’da kazandı ise, Avustralya’da kaybettiği Çanakkaleyi halkına ve yeni nesillerine aktarmayı sürdürüyor. 2 Bölümlük  1. Dünya savaşı dizisidir. Üç gazetecinin Savaşı raporlamak için Çanakkale‘deki Anzak koyuna gidişini anlatan bir hikayeye sahiptir. Orjinal dili İngilizce’dir.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt3458030/

6- Downton Abbey 2010

downton-abbey

İngiltere yapımı uzun soluklu bir 1. Dünya savaşı dizisidir. 6 Sezon süren dizi toplam 52 bölümden oluşmaktadır. Dizi 2015 yılında sonlanmış ve birçok dünya diline çevrilerek yayınlanmıştır. Dizinin hikayesi 1912 yılında başlıyor. 1. Dünya savaşı ve İrlanda’nın Kurtuluş savaşına sahne olan güzel bir dizi diyebiliriz.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt1606375/

7- Our World War 2014

ourworldwar

BBC tarafından kayda alınan 3 bölümlük belgesel tadında 1. Dünya savaşı televizyon serisidir. İngiliz birliklerinin Mons savaşıyla başlayan 1. Dünya savaşı tercübesi, 1916 yılındaki iç çelişkiler ve 1918 yılında kullanılmaya başlanan tanklar ile savaşın asker sayısından çok ekipman ve makinalara dönüşmesini aktarıyor.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt3419604/

8- Vatanım Sensin – Türk Yapımı 2016

vatanimsensin

1.Dünya savaşının ardından yapılan Mondros ateşkes anlaşmasını ve Osmanlı’nın elinde bulunan İzmir topraklarını Yunanistan’ın ilhak etmesini konu alıyor. Dizi şuan yeni başladı ve başrollerinde Bergüzar Korel ve Halit Ergeç paylaşıyor. Savaşın sonlarını anlatan ve hikayesi kurtuluş savaşı ile devam edecek olan Türk yapımı yeni bir dizi..

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt6132720/

9- Seddülbahir 32 Saat – 2016

seddulbahir32saat

4 Bölümlük Türk dizisi. Seddülbahir cephesinde yaşananların ele alındığı ve tanıtım amaçlı çekilen 4 bölümün ardından dizi beklenen ilgiyi göremediği için yayından kaldırıldı.

Dizinin IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt5359570/

10 – Kınalı Kuzular 2006

kinalikuzular

Vatan ve millet sevgisini, istersek her zorluğun üstesinden gelebileceğimiz inancı ve fikrini 70 milyona ulaştırma hedefiyle yola çıkan bu yapım, aynı siperde kucak kucağa can veren Türk‘ün, Kürt’ün, Laz’ın, Çerkez’in, Boşnak’ın, Arap’ın hikayesi… Alevinin, sünninin,hıristiyanın, musevinin hikayesi….  Cahilinden alimine, demircisinden mühendisine, marangozundan hekimine bir milletin hikayesi… Mustafa Kemal Atatürk gibi eşsiz bir kahramanı ortaya çıkaran tarihin hikayesi…

Sizlerde izlediğiniz dizi var ise yorum bölümünden bana ileterek listemizi geliştirmemde yardımcı olabilirsiniz..

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar