WordPress Otomatik Yazı Sürümlerini Kapatın

 23 Mayıs 2015 Wordpress  Yorum Yok 

Sitenizin veritabanının içerisindeki sorgu yükünü hafifletmek için sizlere basit bir işlemi aktaracağım. Yazılarınızı düzenlerken otomatik olarak bir önceki şeklin yedeğini tutar WordPress. Buda veritabanınıza işlenerek veritabanının şişmesini ve sorgu sayısının artmasına neden olur.

kurtulacagiz

Yukarıdaki görüntüden çok kolay bir şekilde kurtulacağız.

Daha hızlı ve temiz bir siteniz olsun istiyorsanız gereksiz şeylerden kurtulmalısınız. Otomatik yazı sürümlerini kapatmak için FTP’nize bağlanarak ana dizinde bulunan wp-config.php dosyanızı bilgisayarınıza indirin.

Bunun bir yedeğini alarak daha sonra metin editörü ile açıp içerisine

kodunu yerleştirin.Artık otomatik yazı sürümleri özelliğini kaldırmış olduk. Şimdi ise bu zamana kadar kaydedilen otomatik yazı sürümlerini silelim. Bu oldukça uzun bir işlem hepsini tek tek veritabanından silmek ama onunda kolayı var.

Aşaıdaki kodu phpmyadminden sql çalıştırarak önceki yazı sürümlerini temizleyebilirisniz. Bilmeyenler için resimli olarak hemen aşağıda kademe kademe anlatıyorum

Önceki Yazı Sürümlerini Veritabanından Kaldırmak

Anlatımı resimli olarak gerçekleştirmek istiyorum Plesk kullanıyorum bu nedenle Plesk üzerinden anlatacağım fakat Cpanel’de de Phpmyadmin’e ulaştıktan sonra aynı işlemi yapabilirsiniz.
wordpress_otomatik_surum_kapatma_1

Plesk panele giriş yaparak Sitemizi bulup Databases’e tıklıyoruz.

wordpress_otomatik_surum_kapatma_2

Ardından Websitemizde bulunan databaselerden hangisini düzenleyeceksek onun sağ kısmında bulunan Webadmin’e tıklıyoruz. Phpmayadmin yeni bir sekmede açılacaktır.

wordpress_otomatik_surum_kapatma_3

Burada ise ilk olarak SQL’a tıklıyoruz açılan kısımda ise

kodları 2. sıradaki alana yapıştırıyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi,

wordpress_otomatik_surum_kapatma_4

Git dediğinizde karşınıza bir uyarı mesajı gelecek. Eğer bu uyarı mesajı geldiyse başarılı bir şekilde işlemi tamamlamışsınız demektir.

wordpress_otomatik_surum_kapatma_5

Önemli Not: Yukarıdaki işlemler basit bir şekilde anlatılmıştır. İşlemlere başlamadan önce hem wp-config.php dosyanızı hemde veritabanı yedeğinizi mutlaka alın. Bu işlerin hatayı affetmeyeceğini bilmelisiniz.Olası ters bir durumda yedeğinizi geri yükleyerek tekrar deneyebilirsiniz. Hepinize kolay gelsin arkadaşlar bir sonraki anlatımda görüşmek dileğiyle.

80 Gösterim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015 - 2017
"İnsanın en hayırlısı İnsanlığa faydalı olandır." Hadis'i Şerif
Altyapı: Wordpress Tema: YBS V1.0 Beta
Sitemiz internette aranılan birçok soruya cevap vermek amacıyla kurulmuştur.