Anasayfa / Makinalar / 2.Dünya Savaşında Kullanılan Japon Uçak Gemileri

2.Dünya Savaşında Kullanılan Japon Uçak Gemileri

Pasifik cephesinde kullanılan uçak gemileri aslında savaşın kaderinide belirledi. Japonların Pearl Harbor baskınında kullandığı ve Amerika’nın donanmasına ağır hasar vermeye çalıştığı baskından sonra Amerikan donanmasının Japon uçak gemilerini batırmasıyla savaşın Guadalcanal’dan Japon kıyılarına doğru kayması ile sonuçlanan bir deniz savaşları belkide bir milletin kaderini belirledi.

Bir başka yazımız olan 2. Dünya savaşında kullanılan Japon Tankları listemize de göz atabilirsiniz. İşte 2.dünya savaşında Japonların kullandığı Uçak gemileri;

1-) Akagi Uçak Gemisi

akagi_japonucakgemisi

Adını Japonya’nın Akagi dağından alan 1925 yılında denize indirilen ve 37 Milyon Dolara mal olmuş bir Uçak gemisidir. Toplam uçak kapasitesi 66 olup 25 adette yedek uçak bulundurabiliyordu. Son alınan bilgilere göre uçak gemisi battığında güvertesinde 63 adet uçak bulunuyordu.Pearl Harbor saldırısında önemli rol oynamış bu Japon uçak gemisi Midway deniz savaşında batırılmıştır.(5 Haziran 1942)

Hakkında Kazım Uslu

Wordpress'ten arta kalan zamanlarımda Gezip, görüp yeni şeyler ile vakit geçirdiğim oluyor ve bunlarıda Yenibirşey'de dile getiriyorum. Wordpress ile alakalı yazılarımı artık kazimuslu.com.tr adresimde yayınlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*