Anasayfa / Makinalar / 2. Dünya Savaşında Kullanılan Amerikan Tankları

2. Dünya Savaşında Kullanılan Amerikan Tankları

Tanklar , Almanlar’ın Blitzkerg yani yıldırım harekatında güvendiği en önemli savaş unsurlarından biriydi. Fakat 2.Dünya savaşının kaderini değiştiren Amerika’lılar’ın tankları bu savaşta boy gösterme fırsatı bulmuştu ama ne kadar iyiydi ? Tankları karşılaştırmak isterseniz Alman Tankları listemize göz atmanız yeterli olacaktır. Almanlar’ın savaşta kullandığı 8 tip tank ile bu sayfamızda bulunan 7 adet Amerikan Tanklarını karşılaştırabilirsiniz. Amerikan ordusunda bu sayfada yer almayan ve savaşta aktif olarka kullanılmayan bir model daha bulunmaktadır.


M2 Hafif Tank

m2hafiftanki_2dunyasavasi_pasifikcephesi

Model Üretim Tarihi Kullanıldığı Savaşlar Zırh Kalınlığı
Light Tank M2A4 1935 2.Dünya Savaşı Pasifik Cephesi 25MM’ye kadar
Ağırlık Uzunluk Genişlik Yükseklik
12 Ton 4,43 Metre 2,47 Metre 2,65 Metre
Motor Gücü Silahı Hız Çeşidi
220 HP 1×37 mm M5 top (muhimmatı 103 mermi) ve 5×30-06 Browning M1919A4 makinalı tüfek (8470 mermi) 58 KM Hafif Tank

Amerika’nın Pearl Harbor saldırısı ile 2.Dünya savaşına katılması Japonlar ile savaştığı Pasifik cephesinde kullanılan bir tank modelidir. 4 mürettebatı bulunan M2 Hafif Tankının diğer bilgileri yukarıdaki tabloda yer almaktadır. M2 Hafif Tank’ın üretim miktarı ise 696 Adettir.

Hakkında Kazım Uslu

Wordpress'ten arta kalan zamanlarımda Gezip, görüp yeni şeyler ile vakit geçirdiğim oluyor ve bunlarıda Yenibirşey'de dile getiriyorum. Wordpress ile alakalı yazılarımı artık kazimuslu.com.tr adresimde yayınlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*