Karaman, Ayrancı Tarihi Köprü ve Hikayesi

 20 Eylül 2016 Gezerken  Yorum Yok 

Ayrancı, Karaman ve Ereğli arasında kalmış, bir geçiş güzergahı haline gelmiş ufak tefek ama şirin bir ilçedir. Girişinde ise Tarihi Ayrancı köprüsü yer almaktadır. Bu köprünün altından su akmadığı gibi oldukça yıkık ve döküktü bir zamanlar. Şu sıralar restorasyon çalışması yapılmış olması köprünün doğal görüntüsünü ne kadar koruğu düşünülse de bu köprünün harika bir hikayesi var.

ayranci_tarihikopru

Dinlediğimde çok hoşuma gitmişti. Ulukışla, Ereğli’den 25 Ayrancı’dan ise 55 km uzaklıkta. Biliyoruz ki Osmanlı İmparatorluğunun Askeri kışlalarından biriydi ulukışla. 1500’lü yıllarda Yavuz Sultan Selim Han Mısır seferine giderken bu yolu kullanır. Ayrancıya vardıklarında köprüden geçmek ister Sultan ve askerleri. Fakat köprünün sahibi sadece Sultana izin verir ve askerlerin geçmesini istemez.

Yavuz Sultan Selim Han ise duruma çok kızar ve askerleri ile birlikte sudan geçmek ister ve geçmeye başlarlar. Birçok asker boğulma tehlikesi atlatırken yalnızca 4 asker sudan sağ çıkamaz ve köprünün sahibi Sultan’a gelir ve Sultan’ım o askerler haindi ve sizi öldüreceklerdi der. Sultan duruma çok şaşırır ve Mısır seferi başarıya ulaşır o sefer sonrası Mısır eyaleti Osmanlı topraklarına bağlanır.

Bu hikayenin birde şöyle bir tarafı var, koskoca cihan padişahı, kullarından birine ait olan bir köprüyü kullanmak için bile izin istemekte. İzin verilmediği için köprünün sahibini kılıçtan geçirmeyip canını tehlikeye atarak, azgın sudan karşıya geçmesi. Gerçekten iki durumda çok düşünülmesi gereken konulardan. Umarım hoşunuza gitmiştir. Bu hikayeyi Karaman’da çalıştığım sıralar çokça uğradığım Su Durağı kasabasında kahvede 60’lı yaşlarındaki bir amcamızdan dinlemiştim.

52 Gösterim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015 - 2017
"İnsanın en hayırlısı İnsanlığa faydalı olandır." Hadis'i Şerif
Altyapı: Wordpress Tema: YBS V1.0 Beta
Sitemiz internette aranılan birçok soruya cevap vermek amacıyla kurulmuştur.