Anasayfa / Gezerken / Konya Karapınar -Meke Tuzlası

Konya Karapınar -Meke Tuzlası

Türkiye’nin nazar boncuğu, Meke tuzlasını uzun bir aradan sonra ziyaret ettim. Meke Tuzlası bir krater gölüdür. Gölü kelimesini artık atabiliriz. Çünkü etrafında ne yazık ki artık su yok. Şimdi 10 yaşımda 40 arkadaş toplanıp bisikletler ile tek şeritli yolda 40 km gittikten sonra ellerimizdeki çivili sopaları (olası bir köpek saldırması durumunda tek silahımız) bir kenara bırakıp serin tuzlu suya kendimizi bıraktığımız günleri aramadan edemiyorum.

Öyle bir su vardı ki etrafında, karşıdan karşıya geçmek her babayiğidin harcı değildi. Her defasında geçmeyi başaran birkaç kişiden biriydim. Sonra karşıya bakıp diğer arkadaşlarımızı eziklerdik o zamanlar.

meketuzlasi3

Şimdi ise altımda iyi bir araba, çift şeritli geniş yollarda çok kısa sürede vardığım Meke Tuzlası’nda karşıdan karşıya yürüyerek geçtim. Kızıl suyunu tuzların arasında güneşin vurduğu ve parlattığı kadar gördüm sadece. Ne Garip değil mi !

Eğer yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Ayaklarınızı kalıp haline gelmiş tuzun üzerinde gezdirin. Eşsiz manzaranın tadını çıkarın.

karapinar-meketuzlasi-tuzkalibi

Meke Tuzlasına Nasıl Gidilir ?

Konya istikametinden geliyorsanız Karapınar ilçesini geçtikten sonra yaklaşık 10 km ilerde Meke tuzlasına dönen bir yol göreceksiniz. O yoldan 2 km daha gittikten sonra Meke Tuzlası panaromik alanına ulaşacaksınız. Buradan Tüm güzelliği ile eski bir volkanik dağın gaz sıkışmasıyla oluşturduğu doğal cenneti hissedeceksiniz.

meketuzlasi2

Adana istikametinden geliyorsanız Ereğli, Karaman, Konya yol ayrımndan(makas) dönün. Yaklaşık 70 km ilerde (Ereğli ilçesini geçip Konya istikametine ilerleyin) Karapınar AcıGöl tabelasını gördüğünüzde 2 km ilerde Meke tuzlası kavşağına sapabilirsiniz.

Not: Fotoğraflar Nikon Coolpix L340 ile Kazım USLU Tarafından çekilmiştir. Lütfen alıntı yaparken Site linkimizi ekleyin..

Hakkında Kazım Uslu

Wordpress'ten arta kalan zamanlarımda Gezip, görüp yeni şeyler ile vakit geçirdiğim oluyor ve bunlarıda Yenibirşey'de dile getiriyorum. Wordpress ile alakalı yazılarımı artık kazimuslu.com.tr adresimde yayınlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*