Anasayfa / Bilgi / Tarih / Normandiya Çıkarması ile Alakalı Şaşırtıcı Bilgiler

Normandiya Çıkarması ile Alakalı Şaşırtıcı Bilgiler

İkinci dünya savaşının dönüm noktalarından birtanesi Normandiya çıkarmasıdır. Müttefiklerinin Avrupa kıtasındaki Nazi istilasını durdurmak adına gerçekleştirdikleri bu çıkarma sayesinde sonlanan batı cephesi tekrar açılacak ve Almanlar’ın sovyetlerle devam eden savaşına karşılık birde Fransa üzerinden yeni açılan cephede savaşması gerekecekti.

Hitler ve komutanları herşeye hazırlıklıydılar. Öyleki İngilizlerin geçmişte gerçekleştirdiği çıkarmaları dahi hesaplamışlardı. Sakin bir gündü fakat İngiliz kanalı üzerinde bulutlar ve kötü hava şartları hakimdi. Alman generallerin çoğu Berlin’deki savaş oyunlarına katılmıştı. Zaten böyle bir çıkarmanın ihtimali bile yoktu. Çünkü müttefikler hiçbir zaman kötü hava şartları ile bir çıkarma yapmamaktaydı. Fakat 6 Haziran’da büyük çıkarma başladı.

normandiya_cikarmasi_az_bilinen_seyler

Çıkarma esnasında 195Bin denizci ve 6939 Gemi kullanıldı. Bunlardan yaklaşık 1,200 tanesi savaş gemisi ve 15 tane de hastane gemisi vardı.Dünya tarihinin en fazla gemi kullanılan çıkartması.

Hakkında Kazım Uslu

Wordpress'ten arta kalan zamanlarımda Gezip, görüp yeni şeyler ile vakit geçirdiğim oluyor ve bunlarıda Yenibirşey'de dile getiriyorum. Wordpress ile alakalı yazılarımı artık kazimuslu.com.tr adresimde yayınlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*