Anasayfa / Bilgi / Tarih / 2. Dünya Savaşına Katılmayan Ülkeler

2. Dünya Savaşına Katılmayan Ülkeler

Resmi kayıtlara göre 72 milyon insanın öldüğü yada kaybolduğu dünyanın en kanlı savaşlarından bir tanesi olan İkinci Dünya Savaşı Müttefikler ve Mihver devletleri arasında geçse de savaşın getirdiği olumsuzluklar neredeyse tüm dünyayı etkisine almıştır.

Savaş boyunca tarafsızlığını koruyan ve savaşa katılmayan ülkeler ise İrlanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Andorra, Vatikan, Liechtenstein, San Marino, Yemen, Afganistan, Tibet’dır.Bunun yanı sıra savaşın bittiği neredeyse kesinleşince Mihver devletlere savaş açan ülkeler ise Arjantin, Şili, Peru, Venezuela, Suudi Arabistan ve Türkiye’dir. Ülkemiz de 1945 yılında savaşa dahil olmuş fakat ordumuz herhangi bir silahlı çatışmaya girmemiştir.

1- İrlanda

irlanda-savasadahilomayanulkeler

İrlanda, 1.Dünya savaşında dahil olan ve Çanakkale savaşında da bulunan İrlanda ağır yaralarını sarmaktaydı. Kışkırtıcı baskılara rağmen tarafıszlığını korudu.

Hakkında Kazım Uslu

Wordpress'ten arta kalan zamanlarımda Gezip, görüp yeni şeyler ile vakit geçirdiğim oluyor ve bunlarıda Yenibirşey'de dile getiriyorum. Wordpress ile alakalı yazılarımı artık kazimuslu.com.tr adresimde yayınlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*