Anasayfa / Bilgi / Tarih / 1942 – 2. Dünya Savaşı – GuadalCanal Savaşı

1942 – 2. Dünya Savaşı – GuadalCanal Savaşı

Dünya’nın her yerinde savaşın izleri görülüyordu. Japon Donanmasının Pearl Harbor’a saldırması ile resmi olarak savaşa giren Amerika birleşik devletleri savaşın ilk dönemlerinde ellerinde bulundurdukları pasifikte birçok adayı korumak için Pearl Harbor’da ağır bir kayba uğramayan donanma ile diğer donanmayı pasifik bölgesini kontrol etmesi ve burada bir başka Amerikan üssüne Japon saldırısına karşı güvenlik açısından Pasifik okyanusuna gönderdi.

guadalcanal_savasi_resimleri_1

Amerikan Deniz Piyadeleri Nehrin karşı tarafına geçiyor..

GuadalCanal , Solomon adaları’nın bir bölgesi olarak bilinmektedir. Yerli halkın deyimiyle İsatabu, Japonların havalimanı inşa etmek üzerine gözleri üzerine çekti. Burada Japon havalimanı demek çevrede bulunan birçok Amerikan üssüne kolaylıkla hava saldırısı düzenleyebilecek olması demekti. Ayrıca Avusturalya , Yeni Zellanda gibi Müttefik devletlerle birlikte savaşa katılan ülkeleride ağır tehdit etmekteydi. Bu yüzden havalimanı inşaatı tamamlanmadan buranın Japonların elinden alınması gerekiyordu.

amerikan-ordusu-kopru-kuruyor-guadalcanalAmerikan Deniz kuvvetleri zorlanmadan bir deniz çıkartması başlattı adaya. Adanın stratejik bölgeleri Japonların elindeydi ve diğer Japon sığınaklarına ağır top ateşleri başladı. Amerikan Deniz kuvvetlerine ait gemiler ve uçaklarda Deniz piyadelerini hem havadan hemde denizden korumaktaydı. Nitekim Japon direnişi kırıldı ve Amerika’lılar adayı Japon istilasından kurtardı.

guadalcanal_havalimani_onarilip-amerika-tarafindan-kullanildi

Guadalcanal Zaferi sonrası Japon Havalimanı hızlı şekilde onarılıp Amerika tarafından kullanıldı..

GuadalCanal bölgesinini coğrafi açıdan da aktarmak gerekirse adanın iç kısmı dağlık olmakla beraber her tarafı tropik yağmur ormanları ile kaplı aşırı ağışlı bir bölge. Bu da Amerika tarafı için işleri biraz zorlaştırmıştır.

Savaşın İstatistiği

Bu savaşta 31 Bin Japon askeri öldürülmüştür. 38 Japon gemisi batırılmış ve 800’den fazla Japon uçağı düşürülmüştür. Bin Japon askeri ise esir alınmıştır. Amerika tarafına bakıldığında ise 7Binden fazla Amerikan askeri öldürülmüştür. 29 Amerikan gemisi batırılmış ve 650’den fazla Amerikan savaş uçağı düşürülmüştür. Sadece 4 Amerikan askeri esir alınmıştır.

Bu savaşta denizde, havada karada birçok insan ölmüştür. 60 Bin Amerikan askerinin katıldığı savaşta karşıda ise 39Bin Japon askeri yer almaktaydı.

Bu savaşın içerisinde geçen en önemli saldırı ise Tenaru ismiyle bilinen 21 Ağustos 1942 gecesinde Amerikan mevzilerine saldıran Japon askerlerinin Amerikan makineli tüfekleriyle bertaraf edildiği ve Japon askerlerinin bu saldırıda Bonzai olarak bilinen saldırı tekniğini kullandığını ve 40 civarı Amerikan askerine karşılık 750’ye yakın Japon askerin öldüğüdür.

Hakkında Kazım Uslu

Wordpress'ten arta kalan zamanlarımda Gezip, görüp yeni şeyler ile vakit geçirdiğim oluyor ve bunlarıda Yenibirşey'de dile getiriyorum. Wordpress ile alakalı yazılarımı artık kazimuslu.com.tr adresimde yayınlıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*